Chemia dodaje barw igrzyskom olimpijskim w Rio de Janeiro

Chemia dodaje barw igrzyskom… Pigmenty nieorganiczne koncernu Lanxess bywały niejednokrotnie już używane podczas wielkich wydarzeń sportowych. Teraz produkty z odnoszącej sukcesy serii Bayferrox mają uczynić do samo dla Brazylijskiego Parku Sportowego w Barra de Tijuca.

- Od 5 do 21 sierpnia 2016 roku, gdy 10 tysięcy sportowców ze 166 krajów będzie uczestniczyć w 28 imprezach sportowych podczas letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, uczestnicy i widzowie będą przechadzać się po produktach Lanxess w sensie dosłownym - mówi Jörg Hellwig z firmy Lanxess.

Stanie się tak dlatego, że większość obszarów wokół obiektów sportowych będzie barwiona czarnymi i czerwonymi pigmentami wyprodukowanymi właśnie przez niemiecką firmę chemiczną.

Droga Olimpijska, czyli bulwar z kostek z czarnego i jasnoszarego betonu, wije się wzdłuż całego odcinka od wejścia w sąsiedztwie 15 obiektów. Kostki brukowe o grubości ośmiu centymetrów, ułożone w kształt fali, symbolizują zbieg rzek Rio Negro i Rio Solimões (Amazonka). Czarne wody Rio Negro zawdzięczają swoją ciemną barwę dużej zawartości kwasów humusowych i fulwowych, a wody Rio Solimões wyglądają na białe, gdy patrzy się na nie pod kątem - to efekt zawartości zawieszonych w niej minerałów w formie stałej. Przed połączeniem wód rzeki biegną obok siebie przez 11 kilometrów. Do produkcji kostek brukowych symbolizujących to "spotkanie wód" wykorzystano ponad 40 ton czarnych pigmentów Bayferrox 318 i Bayferrox 340 z tlenku żelaza.

Wiele stref odpoczynku wokół obiektów sportowych również ozdobiono kolorowymi wzorami, tak jak na przykład rozległy plac przed otwartym parkiem dla widzów przy bulwarze. Swój wyjątkowy czerwony kolor wzory zawdzięczają pigmentom Bayferrox. Kostki odpływowe o wymiarach 40 x 40 x 8 cm, zabarwione 20 tonami pigmentu Bayferrox 110, pokryły ponad 12 tys. m kw. parku. To kostki o wysokiej przepuszczalności - zapobiegają tworzeniu się kałuż po dużych opadach.

Pigmenty Bayferrox stanowią również specjalną ozdobę wioski olimpijskiej: cienką warstwę asfaltu na ścieżki rowerowe zabarwiono czerwonym pigmentem Bayferrox 130 z tlenku żelaza. Czerwony kolor pomaga zwiększyć bezpieczeństwo ruchu poprzez wyraźne rozdzielenie ścieżek rowerowych od ścieżek dla pieszych w kolorze szarym. Nawet po olimpiadzie barwione powierzchnie zachowają świeżość kolorów przez dziesiątki lat dzięki wyjątkowej odporności pigmentów na warunki atmosferyczne.

Zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju jest bardzo ważna dla organizatorów przy projektowaniu Parku Sportowego w Barra de Tijuca. Zainstalowano na przykład zbiorniki z wodą i oczyszczalnie ścieków. Od samego początku procesu planowania uwzględniono wykorzystanie tego terenu w charakterze nowego osiedla miejskiego. Dzięki wielu obszarom działalności koncern Lanxess jest dobrym partnerem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Procesy produkcyjne koncernu zaprojektowano w taki sposób, by były oszczędne pod kątem zasobów i przyjazne dla środowiska, a także bezpieczne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wszystkie obiekty produkcyjne koncernu posiadają regularnie odnawiane certyfikaty DIN ISO 9001 i ISO 14001. Najnowocześniejsze oczyszczalnie i spalarnie przyzakładowe pozwalają prawie całkowicie uniknąć szkodliwych emisji.

Czytaj więcej:
Barwniki 108

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A