Ciech będzie się rozwijał

Ciech będzie się rozwijał…
Chemiczny koncern Ciech chce za dwa lata osiągnąć ponad 7 mld zł przychodów i znacząco podwyższyć zysk. Zapowiada również emisję papierów dłużnych o wartości ok. 200 mln euro.

Firma pod koniec maja ma przedstawić strategię swojego dalszego rozwoju. Zdaniem Mirosława Kochalskiego, prezesa spółki, chce ona m.in. utrzymać drugą pozycje w Europie jeżeli chodzi o produkcję sody.

Skuteczna pogoń za liderem tej branży, koncernem Solvay jest raczej niemożliwa. Solvay produkuje bowiem trzy razy więcej niż Ciech. Niemniej jednak za sprawą przejęcia firmy w Rumunii oraz krajowej produkcji druga pozycja Ciechu w Europie jest niezagrożona.

Spółka zamierza przeprowadzić emisję obligacji o wartości ok. 200 mln euro. Na pewno nie będzie jednak emitować nowych akcji. Pozyskane pieniądze będą przeznaczone na rozwój organiczny i przejęcia.

Jak mówi Kochalski, część pieniędzy Ciech mógłby przeznaczyć na kupno polskich zakładów azotowych. Interesuje się m.in. firmami z Kędzierzyna-Koźla i z Polic. Chce także rozbudować o część nawozową swoją dywizję chemiczną.

Dzięki rozwojowi organicznemu, przejęciom oraz sprzedaży zbędnego majątku firma za dwa lata może podwoić przychody do ok. 7 mld zł. Chce też zwiększyć zysk.

Rada nadzorcza spółki, pośrednio kontrolowanej przez Skarb Państwa, zaakceptowała propozycję zarządu, aby 44,8 mln zł z ubiegłorocznego zysku (wynik netto grupy kapitałowej to 166 mln zł) przeznaczyć na dywidendę. Daje to 1,6 zł na akcję.

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska


Reportaże

Forum

Jackoos_899

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-09-16

Iebm

Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek. 2021-09-01

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Bentor

Własna firma produkcyjna 2021-06-04

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09