Ciech usatysfakcjonowany wynikami

Ciech usatysfakcjonowany wynikami W trzecim kwartale br. przychody Grupy Ciech osiągnęły poziom 799 mln zł i były o 2,7 proc. niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy wyniosły 823 mln zł. Ale komentując wyniki kwartalne przedstawiciele Ciechu zwracają uwagę na dalszą poprawę rentowności spółki, mimo wymagających warunków rynkowych. Dobre rezultaty widoczne są w takich pozycjach, jak marża brutto, która wyniosła 188 mln zł (wzrost o 25 proc. r/r), EBIDTA w wysokości 128 mln zł (wzrost o 17 proc. r/r) oraz zysk netto, który zwiększył się ponad pięciokrotnie i wyniósł 28 mln zł (wobec 5 mln zł r/r).

Choć warunki rynkowe nie należą do łatwych, w mijającym kwartale odnotowano wyraźny wzrost popytu na sodę na rynkach europejskich. Ciech wykorzystał również możliwości związane z sytuacją na rynku surowców energetycznych do obniżenia cen ich zakupów.

Jak podaje Ciech, spółka zamierza obecnie wdrażać przyjętą na początku listopada strategię na lata 2014–2019 oraz kontynuuje prowadzone działania restrukturyzacyjne, reorganizacyjne i rozwojowe. Według Ciechu wypracowywane wyniki wskazują na słuszność decyzji dotyczących kształtu spółki podjętych w 2012 roku. Grupa zamierza skoncentrować się na dalszym rozwoju organicznym i inwestycjach we własnych zakładach, głównie segmentu sodowego i organicznego.
Wśród nowych inwestycji Ciech wymienia oddaną ostatnio do użytku rozbudowaną instalację żywic poliestrowych nasyconych w spółce Organika-Sarzyna czy nowego kalcynatora w Uzinele Sodice Govora w Rumunii.

- Przyjęta przez radę nadzorczą nowa strategia Grupy Chemicznej Ciech wskazuje na rozwój organiczny i kontynuację dotychczasowej działalności - mówi Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciechu. - Zamierzamy skupić się na prowadzonych aktualnie projektach inwestycyjnych, jak wzrost mocy produkcyjnych w Soda Polska Ciech (tzw. Projekt SODA +200), którego pierwszy etap (dodatkowe 60 tys. ton produktu rocznie) zostanie ukończony na początku przyszłego roku. Będziemy dążyć do dalszej poprawy efektywności Grupy w każdym aspekcie jej działalności i poszukiwać nowych projektów rozwojowych. Strategia nie zakłada akwizycji, ale będziemy bacznie obserwować co się dzieje na rynku i podejmować adekwatne reakcje.

Czytaj więcej:
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska