Cobot UR16e pokazał swoje możliwości

Cobot UR16e pokazał swoje…

Universal Robots (UR), popularny na świecie producent robotów współpracujących (cobotów), wprowadza do swojej oferty cobota UR16e z ładownością do 16 kilogramów.

UR16e łączy duży udźwig z zasięgiem do 900 mm i zapewnia powtarzalność na poziomie +/- 0,05 mm. Dzięki temu idealnie nadaje się do automatyzowania zadań, takich jak przenoszenie ciężkich materiałów, obsługa ciężkich elementów i obsługa maszyn. 

- W czasach niepewnej sytuacji gospodarczej producenci muszą szukać elastycznych rozwiązań, aby zachować konkurencyjność - mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots. - Dzięki UR16e jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie producentów na robota współpracującego, który będzie w stanie poradzić sobie z trudnymi zadaniami niezawodnie i efektywnie. Nowy produkt znacznie poszerza nasze portfolio i podsuwa producentom jeszcze więcej sposobów na podniesienie wydajności, sprostanie wyzwaniom związanym z niedoborami kadrowymi, a także rozwój działalności.

Stworzony na bazie innowacyjnej platformy e-Series cobot UR16e niesie ze sobą ogrom korzyści i możliwości, takich jak:

Szybkie i bezproblemowe wdrażanie z łatwym programowaniem, przy niewielkim zapotrzebowaniu na powierzchnię w zakładzie

UR16e prosto i szybko przyśpiesza proces automatyzacji. Łatwe programowanie i integrowanie - bez względu na doświadczenie użytkownika lub posiadaną wiedzę. Podobnie jak inne coboty UR, UR16e można rozpakować, zamontować w wybranym miejscu i zaprogramować do wykonywania określonego zadania - i to w czasie krótszym niż jedna godzina. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na powierzchnię, a także zasięgowi do 900 mm UR16e może być łatwo zintegrowany z każdym środowiskiem produkcyjnym, nie powodując przy tym zakłóceń na produkcji.

Rozwiązanie problemów z ergonomią przy jednoczesnym obniżaniu kosztów

Dzięki ładowności do 16 kg UR16e eliminuje problemy związane z ergonomią i produktywnością w pro¬cesach uwzględniających podnoszenie i przenoszenie ciężkich elementów i produktów, a także pomaga obniżać koszty i redukować znacząco czas przestojów.  

Idealny do transportu ciężkich materiałów i obsługi maszyn

Wytrzymały i niezawodny - UR16e nadaje się idealnie do automatyzacji procesów, w których istnieje potrzeba stosowania urządzeń o dużej ładowności oraz do obsługi maszyn CNC, w tym do obsługi wielu elementów naraz, gdzie wymaga się stale wysokiego poziomu precyzji.

- W Universal Robots nieustannie pokazujemy, że granice możliwości automatyzacji współpracującej nie zostały jeszcze osiągnięte - dodaje Jürgen von Hollen. - Od dzisiaj każdy producent będzie mógł maksymalnie wykorzystać możliwości automatyzacji dzięki nowemu cobotowi, który potrafi obsługiwać ładunki o większej masie niż nasze pozostałe roboty.

Podobnie jak inne coboty e-Series UR, czyli UR3e, UR5e i UR10e, UR16e posiada wbudowany czujnik siły, 17 konfigurowalnych funkcji bezpieczeństwa, w tym czas zatrzymania i odległość zatrzymania, a także intuicyjne programowanie. Cobot UR16e spełnia najostrzejsze wymogi dotyczące zgodności i norm bezpieczeństwa w zakresie niezakłóconej współpracy na linii człowiek-robot, w tym EN ISO 13849-1, PLd, kategoria 3 oraz EN ISO 10218-1 (w całości).

Firma Universal Robots całkowicie zmieniła sposób funkcjonowania automatyzacji w obszarze produkcji. Od 10 lat specjaliści firmy tworzą coboty, które z założenia mają zwiększać konkurencję wśród producentów, by mogli oni odnosić sukcesy i rozwijać swoją działalność. Najnowsze rozwiązanie wykracza poza ten schemat. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji, które są kosztowne, skomplikowane i niebezpieczne, produkty UR to wszystko, czego potrzeba każdemu producentowi, by przyśpieszyć proces automatyzacji - łatwe do wdrożenia coboty, które można szybko zaprogramować nie powodując zakłóceń w produkcji i przepływie pracy.

Ponad 37 tysięcy robotów Universal Robots pracuje dziś w zakładach na całym świecie. Wykonują żmudne i istotne dla zróżnicowanych procesów zadania w kilku tysiącach środowisk produkcyjnych, w tym montażu, pick and place, polerowaniu, paletyzacji, obsłudze maszyn i wkręcaniu śrub i nakrętek. UR+, na bieżąco aktualizowany i ogólnodostępny ekosystem certyfikowanych produktów, oraz UR Academy, bezpłatne szkolenie online z obsługi cobotów pozwalają na płynne wdrożenie najlepszego rozwiązania opartego o unikalne wymagania danego procesu produkcyjnego. Koszty implementacji są relatywnie niskie dzięki szybkiemu i wysokiemu zwrotowi z inwestycji, jak również z uwagi na niewielkie nakłady finansowe w codziennej eksploatacji.

 Najmocniejsze strony i zaawansowane funkcje UR16e Universal Robots pokazał na żywo po raz pierwszy na międzynarodowych targach China International Industy Fair, które odbyły się w Szanghaju (17-21 września), oraz na Pack Expo w Las Vegas (23–25 września). W Polsce UR16e został zaprezentowany na targach Taropak (Poznań, 30 września - 3 października, stoisko BOSKY).

W Poznaniu rozmawialiśmy na temat cobotów z Pavlem Bezuckym, który w Universal Robots odpowiada za rozwój biznesowy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Bezucky w rozmowie podzielił się swoimi wrażeniami na temat robotyzacji w naszym regionie Europy, w tym oczywiście w Polsce. Zdaniem eksperta region ten jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków, chociaż robotyzacja akurat w Polsce wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, ale ma bardzo duży potencjał wzrostu. - W ciągu ostatniego roku sytuacja dramatycznie się zmieniła i obserwujemy znaczący wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi - zauważył Bezucky.

Od kilku lat liderem w obszarze robotyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej są Czechy. Z danych za 2017 r. wynika, że w tym czasie wdrożonych zostało tam blisko 2,9 tys. robotów. Polska znalazła się wówczas na trzecim miejscu (1,9 tys. wdrożonych urządzeń).


Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD. 

JL


Czytaj więcej:
Roboty 187
Targi 1193

BOSKY oferuje indywidualne rozwiązania w
 

BOSKY oferuje indywidualne rozwiązania w zakresie automatyzacji pakowania oraz urządzenia ergonomiczne i wspierające dla produkcji.

Polska

Reportaże

Forum