Colquímica Adhesives otwiera nowy zakład

Colquímica Adhesives otwiera…

Colquímica Adhesives, producent klejów hot melt do zastosowań przemysłowych, otwiera w marcu nowy zakład w Charlotte w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja w wysokości 12 mln USD jest gwarancją ciągłości międzynarodowej polityki ekspansji firmy, która rozpoczęła się w 2013 roku wraz z otwarciem oddziału w Poznaniu.

Ostatnie kilka lat to dla firmy Colquímica Adhesives stały wzrost wydajności i obrotów. Firma zakończyła rok 2020 na poziomie 105 mln euro, co jest wynikiem mocy produkcyjnych wynoszących około 65 tys. ton rocznie. Rozwój zakładu przemysłowego w Poznaniu jest bardzo reprezentatywny dla tych zmian - w ciągu ośmiu lat jedna linia montażowa została rozbudowana do sześciu, a dziś zakład zatrudnia ponad 100 pracowników w porównaniu z piętnastoma na początku swojej działalności. Pod koniec 2020 roku spółka zrealizowała w tej lokalizacji inwestycję, budując własne centrum logistyczne, co pozwoliło na optymalizację łańcucha dostaw na rynkach obsługiwanych z tego zakładu.

Polski oddział koncentruje się na sprzedaży dla aktualnych klientów z Europy Środkowej i Wschodniej, ale także na pozyskiwaniu nowych kontraktów w tej części świata. Od początku swojej obecności w Polsce firma notuje wzrost przychodów dzięki inwestycji w nowe linie produkcyjne. W 2017 roku obroty polskiej spółki stanowiły już ponad 35% obrotu grupy Colquimica.

Portugalska firma z siedzibą w Porto wzmacnia teraz swój plan globalizacji poprzez rozszerzenie działalności przemysłowej na kontynent amerykański. Wybrana lokalizacja ma znaczenie strategiczne i pozwoli firmie Colquímica Adhesives skutecznie obsługiwać rynki Ameryki Północnej, Kanady, Meksyku i Ameryki Łacińskiej.

colquimica-plant-charlotte-nc-1
Zakład Colquímica Adhesives w Charlotte w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych

- Wszystkie podjęte przez nas kroki odzwierciedlają ambitną, ale zrównoważoną wizję przyszłości. Postawienie na Poznań osiem lat temu pozwoliło nam osiągnąć szereg zasadniczych celów dla naszego rozwoju i zaistnieć na rynkach o dużym potencjale. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do globalnego wpływu, jaki ten nowy zakład może oznaczać dla Grupy, wyjaśnia João Pedro Koehler, dyrektor generalny Colquímica Adhesives.

Działalność na kontynencie amerykańskim zapewnia firmie bliskość klientów w tym regionie, co przekłada się na większe możliwości logistyczne i bardziej konkurencyjną ofertę handlową. Jednocześnie pozwala spółce udostępniać klientom globalnym swoje innowacyjne produkty o uznanej jakości, teraz produkowane w USA.

Głównym rynkiem dla nowego zakładu w Stanach Zjednoczonych będzie branża środków higieny osobistej, opakowań i montażu produktów i oczekuje się wzrostu zdolności produkcyjnej o 20%, dając łącznie 12 tys. ton na rok.

Spółka Colquímica Adhesives Inc. wykorzystuje w swoim zakładzie produkcyjnym w Charlotte najnowszą dostępną technologię i wysoki stopień automatyzacji na wszystkich etapach produkcji. W najbliższym czasie planuje zatrudnić około 30 pracowników.

Według Koehlera „jest to decydujący krok potwierdzający, że Colquímica Adhesives jest globalną, bliską i wielokulturową marką. Otwarcie oddziału w USA jest potwierdzeniem trwałego rozwoju firmy w ostatnich latach, będącego wynikiem intensywnej pracy networkowej naszych pracowników z klientami i partnerami”.

Ponad 300 pracowników na całym świecie sprawia, że firma zatrudnia międzynarodową kadrę. Działa w ponad 60 krajach, a 93% obrotów pochodzi z eksportu.


Czytaj więcej:
Kleje 23