Czy sektor tworzyw sztucznych może zyskać 1 mld $ dzięki cyfryzacji?

Czy sektor tworzyw sztucznych…
Jak szacują eksperci Siemens Finance, cyfrowa rewolucja może przynieść polskiemu przemysłowi tworzyw sztucznych 1,1 mld dolarów. Warunkiem jest wdrożenie i sfinansowanie konkretnych rozwiązań, opartych na czwartej rewolucji przemysłowej.

Główną korzyścią z tzw. Przemysłu 4.0 jest zwiększenie produktywności, czyli zdolności do wytwarzania takiej samej liczby towarów przy zmniejszonych kosztach lub większej ich liczby przy takich samych. Przekłada się to na wymierny efekt finansowy. Eksperci Siemens Finance nazwali ten zysk „premią produktywności wynikającą z cyfryzacji”. W raporcie „Digitalization Productivity Bonus: Sector Insights” przeanalizowali cztery kluczowe obszary przemysłowe, w których zastosowanie nowych technologii może przynieść łącznie niemal 5 mld dolarów zysku. Jednym z nich jest właśnie tworzyw sztucznych.

„Inteligentne” maszyny

Nadejście automatyzacji i cyfryzacji ma istotny wpływ na przemysł tworzyw sztucznych nie tylko pod względem wydajności procesów i produkcji, ale także dynamiki działania. Technologie pozwalają lokalnym producentom uzyskać dostęp do globalnego rynku. Mniejsze firmy mają narzędzia, które dawniej były osiągalne tylko dla średnich i dużych graczy. Robotyka, testowanie wirtualne, ekonomiczne prototypowanie oraz odczytywanie danych z urządzeń w czasie rzeczywistym to tylko kilka z licznych korzyści, dzięki którym producenci tworzyw sztucznych mogą poprawić swoją pozycję konkurencyjną.

Siemens Finance szacuje, że premia produktywności wynikająca z cyfryzacji w sektorze tworzyw sztucznych łącznie wyniesie pomiędzy 0,7 a 1,1 mld dolarów.

Finansowanie kluczem do rozwoju

Co jest najważniejszym elementem skutecznego wdrożenia nowych technologii? Firmy muszą przede wszystkim przemyśleć sposób inwestycji.

- Obecnie istnieje wiele obszarów finansowania, które ułatwiają wdrożenie tzw. Przemysłu 4.0, a co za tym idzie - wygenerowanie wspomnianej wcześniej „premii produktywności wynikającej z cyfryzacji - mówi Krzysztof Kuniewicz, CEO Siemens Finance.

Firmy finansowe oferują szerokie spektrum rozwiązań, wspierające różne elementy digitalizacji, w tym m.in:
  • Modernizację technologii - rozwiązanie finansowe umożliwiające unowocześnienie technologii podczas okresu finansowania poprzez wymianę starego urządzenia na nowszy model lub naprawę elementów na głównej platformie technologicznej.
  • Finansowanie oprogramowania - świadomość konieczności wdrażania oprogramowania oraz wiedza na temat ryzyka jakie za sobą niesie to podstawa dla firm finansujących cyfrową rewolucję. Dlatego te aspekty mogą być uwzględniane w całkowitym pakiecie finansowym.
  • Płatność za wyniki - płatności powiązane są ze spodziewanymi korzyściami biznesowymi lub „wynikami” możliwymi dzięki cyfryzacji. Rzeczywiste oszczędności finansowe - takie jak np. zmniejszone zużycie energii - współfinansują lub nawet całkowicie finansują miesięczne płatności, co sprawia, że dla producenta rzeczywiste koszty technologii stają się całkowicie neutralne.
  • Finansowanie transformacji - producenci wolą rozpocząć spłatę w momencie, gdy narzędzia będą już działać. Firmy oferujące finansowanie 4.0. dostrzegają wyzwania związane z okresem transformacji i oferują rozwiązania, które opóźniają rozpoczęcie spłat do momentu, gdy nowy system w pełni funkcjonuje.
  • Rozwiązania dotyczące kapitału obrotowego - finansowanie może zostać zoptymalizowane także w innych obszarach. Lepsza pozycja konkurencyjna może doprowadzić do nagłego wzrostu firmy, co przekłada się na wzmożoną presję na dostawców, zapasy przedsiębiorstwa i ogólną płynność finansową. Usługi finansowe, np. w formie faktoringu, mogą pomóc w zarządzaniu szerszymi wyzwaniami finansowymi, które wiążą się z sukcesem osiągniętym dzięki cyfryzacji.
- Rozwiązania finansowe dla Przemysłu 4.0 najczęściej oferowane są przez wyspecjalizowanych dostawców. Co istotne, ich oferta się zmienia. Instrumenty finansowe są coraz bardziej dopasowywane do indywidualnych potrzeb klientów. Możemy modyfikować okres trwania umowy oraz dostosowywać go do uzyskiwanych korzyści finansowych. Finansujący oferują też umowy ramowe, co pomaga przyspieszyć proces nabywania technologii w przyszłości - podsumowuje Krzysztof Kuniewicz.

Źródło: Siemens Financesredzinski sredzinski

Wysłany: 2018-01-05 00:18:30

odbiegając nieco od głównego wątku, czy faktoring rzeczywiście jest dobrą alternatywą w kwestii finansowania?

quba12 quba12
*.15.63.229

Wysłany: 2018-01-07 17:14:09

To zależy od specyfiki twojej firmy między innymi. Najlepiej popytać u samego usługodawcy czy w TWoim przypadku to ma sens

wika5 wika5
*.112.52.172

Wysłany: 2018-01-08 08:57:34

może nie tyle finansowania, co w kwestii utrzymywania płynności finansowej. pomijając kwestię opłacania pracowników czy utrzymania biura, faktoring pozwala też np. na szybsze inwestycje (nie trzeba czekać, aż klient opłaci fakturę)

sredzinski sredzinski
*.174.93.71

Wysłany: 2018-01-10 22:09:49

o tym nie pomyślałem, w sumie może to być motor inwestycyjny, no i płynność to na pewno w sumie to może mieć to sens. A gdzie pytać, macie jakieś sugestie bo sporo tego mi google pokazuje...

malcolm malcolm
*.96.155.3

Wysłany: 2018-01-10 23:19:33

Dokładnie, faktoring to nie tylko koło ratunkowe, ale może być tez wykorzystany jako pomoc w utrzymaniu płynności, tak jak napisała wika5. CO do pytania gdzie pytać. Jak bardziej ufasz bankom to możesz popytać w bankach, ale są też mniejsze firmy skupione konkretnie na faktoringu, Idea Money np. Ale ja nie korzystałem, więc nic konkretnego nie powiem

dyc dyc
*.220.101.13

Wysłany: 2018-01-13 00:37:00

Najlepiej jakbyś się udał do jakiejś firmy lub banku i tam popytał, bo wtedy dopasują ci usługę do twoich potrzeba. Tak w ciemno to trudno stwierdzić czy u ciebie się sprawdzi

lion lion
*.126.237.214

Wysłany: 2018-01-16 21:40:06

a jak się kontaktować chociażby z tym idea money najlepiej?

fyi fyi
*.220.101.41

Wysłany: 2018-01-18 16:35:08

możesz maila wysłać albo dzwonić u nich nie ma problemu z kontaktem więc jak Ci wygodnie tak naprawdę

adonis adonis
*.192.0.58

Wysłany: 2018-01-19 15:57:13

Alternatywą do czego konkretnie?

pfeiff pfeiff
*.254.65.211

Wysłany: 2018-01-30 22:38:46

Myślę że chodziło mu o kredyty/pożyczki i w czym lepszy/gorszy jest faktoring.

wibo wibo
*.100.87.206

Wysłany: 2018-02-08 17:14:40

też tak obstawiam po prawdzie, mam na myśli to porównanie. poza tym to popularny ostatnio temat, pojawia się sporo artykułów dotyczących tej kwestii.