Dobre wyniki Ciechu w 2017

Dobre wyniki Ciechu w 2017 W 2017 roku Grupa Ciech, pomimo niekorzystnych warunków rynkowych - przede wszystkim wysokich cen surowców oraz presji konkurencyjnej - wypracowała dobre wyniki finansowe. Skonsolidowane przychody wyniosły 3 579,4 mln zł, EBITDA znormalizowana 808,1 mln zł, a zysk netto - 394 mln zł. Solidne wyniki są efektem konsekwentnej realizacji strategii, zgodnie z którą w ubiegłym roku Ciech pracował nad poszerzeniem portfolio oferowanych produktów, zwłaszcza specjalistycznych i wysokomarżowych, takich jak soda oczyszczona o jakości farmaceutycznej. Działania te wsparte były poprzez znaczące inwestycje CIECH w badania i rozwój, które w porównaniu do roku 2015 wzrosły w 2017 roku ponad dziesięciokrotnie. Grupa kontynuowała także ekspansję zagraniczną, czego efektem są m.in. wzrosty sprzedaży sody kalcynowanej na perspektywicznych rynkach w Azji i nowe rynki sprzedaży produktów biznesu AGRO.

- W związku z rosnącą presją konkurencji oraz wysokimi cenami surowców miniony rok był dla nas szczególnie wymagający. CIECH kolejny raz udowodnił jednak, że potrafi generować solidne zyski także w trudnych warunkach rynkowych. Dobre wyniki to przede wszystkim efekt realizowanych przez nas w ostatnich latach projektów, których celem jest optymalizacja i profesjonalizacja w obszarze zarządzania Grupą, ale także wynik dobrych decyzji inwestycyjnych i dyscypliny kosztowej. Jednocześnie zmieniamy się jako organizacja. Wprowadzamy nowoczesne systemy i innowacyjne rozwiązania, które zwiększają naszą efektywność i elastyczność biznesową. Pozwala nam to między innymi znacząco udoskonalać jakość obsługi naszych klientów. Tylko takie, wielopłaszczyznowe podejście pozwoli nam skutecznie konkurować na globalnym rynku - mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Rok 2017 był dla głównego biznesu CIECH - produkcji i sprzedaży sody - okresem pełnym wyzwań, wynikających głównie z wysokich cen surowców (w porównaniu do 2016 roku), jak i rosnącej presji ze strony konkurencji. Dzięki swojej dużej elastyczności biznesowej, udanej ekspansji na rynki zamorskie (głównie azjatyckie) oraz docenianej przez klientów wysokiej jakości produktów i obsługi Grupa wypracowała w tym obszarze solidne wyniki finansowe. Z kolei w biznesie solnym CIECH kontynuował proces odchodzenia od sprzedaży soli mokrej na rzecz soli suchej (tabletki solne, opakowania 25 kg).

Zarówno w przypadku biznesu sodowego, jak i solnego, realizowane są strategiczne inwestycje rozwojowe. W Niemczech trwa rozbudowa zakładów, dzięki której od 2019 roku zwiększone zostaną moce produkcyjne Grupy w zakresie sody oczyszczonej do zastosowań farmaceutycznych. Dzięki inwestycjom w nowe linie produkcyjne w janikowskiej warzelni soli jeszcze w 2018 roku do oferty Grupy wejdą nowe produkty solne: granulat do zmywarek oraz lizawki dla zwierząt hodowlanych. Ponadto w Niemczech trwa faza przygotowawcza do potencjalnej budowy całkowicie nowego zakładu produkcji soli warzonej w Stassfurcie w Niemczech o wartości ok. 100 mln euro.

Grupa planuje także kontynuację inwestycji rozwojowych w obszarze badań i rozwoju (R&D), na który w 2018 roku zamierza przeznaczyć 60 mln zł. Centrum R&D CIECH prowadzi obecnie ponad 70 projektów badawczych. Są to głownie prace nad nowymi produktami Agro i w segmencie żywic.

Źródło: Grupa Ciech

Czytaj więcej:
Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych
 

Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych, żelkoty i topkoty, utwardzacze, żywice fenolowo-formaldehydowe

Polska
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska
jola
jola
*.87.218.142

Wysłany: 2018-04-20 19:26:30

Firma idzie do przodu. Widać że odkąd wyrwano ją z matni i kulczyk nią rządzi wiedzie się

Reportaże

Forum