Doskonałe osiągnięcia sportowe dzięki kompozytom

Doskonałe osiągnięcia sportowe… Są ukryte w kajakach, kijach golfowych i hokejowych, rowerach wyścigowych, kadłubach jachtów a nawet kostiumach kąpielowych. To, od dawna obecne w sporcie, materiały kompozytowe, które praktycznie zrewolucjonizowały go w wielu obszarach. W dniach od 6 do 8 listopada 2018 r. podczas targów Composites Europe w Stuttgarcie, branża zademonstruje dlaczego sportowcy mogą polegać na kompozytach.

Korzyści, jakie kompozyty przynoszą branży sportowo - rekreacyjnej, są szerokie i zróżnicowane. Materiały te charakteryzują się niską wagą, wysoką sprężystością, sztywnością, elastycznością, możliwościami dowolnego formowania, odpornością na warunki atmosferyczne oraz zdolnością do pochłaniania i przekazywania dużych ilości energii.

Na targach Composites Europe wystawcy zaprezentują szerokie możliwości i zastosowania materiałów kompozytowych w sporcie.

Na wystawie będzie można odwiedzić stoiska takich firm, jak np.: Tissa Glasweberei, specjalizującej się w produkcji tekstyliów dla sportów zimowych czy Chem-Trend, prezentującym rozwiązania w zakresie produkcji kijów i piłek golfowych, rowerów i szerokiej gamy sprzętu treningowego. Na targach obecne będą również m. in: CMS Deutschland, HP Tec, Hufschmied Zerspanungssysteme, INEOS Styrolution Group GmbH, Innotect GmbH, MAKA Systems GmbH, Oxford Advanced Surfaces LTD oraz oczywiście wiele innych.

W sporcie w szczególności stosowane są kompozyty zbrojone włóknem węglowym są stosowane w sporcie od dziesięcioleci. Wyraźnie widać to w sportach wyczynowych, w których o zwycięstwie najczęściej decydują milisekundy lub milimetry, a użycie nowoczesnych materiałów kompozytowych pozwala na osiąganie coraz bardziej wyśrubowanych wyników.

Od sportów wodnych po sporty rowerowe: Sukces dzięki CFRP

Żeglarstwo jest jednym z pionierów w stosowaniu CFRP (Carbon fiber reinforced polimer). Już od wielu lat kadłuby z kompozytów wzmacnianych włóknem węglowym znajdują zastosowanie zarówno w kajakach, jak i w jachtach żaglowych. Dzięki temu są one lżejsze, bardziej zwinne i łatwiejsze w manewrowaniu. Z kompozytów wytwarzane są również stery, wiosła oraz deski surfingowe.

Co więcej, najnowsze generacje strojów kąpielowych dla sportowców - tzw. Powerskins lub Powersuits - zawierają domieszki CFRP, która elastycznie stabilizują postawę pływaka w wodzie, oferując jednocześnie pełną swobodę ruchów.

Targi Composites Europe 2018

Postęp technologiczny w łańcuchu produkcyjnym jest obecnie jednym z czynników napędzających rozwój wydajnych lekkich rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie w produkcji seryjnej. W dniach od 6 do 8 listopada na targach Composites Europe 2018 można będzie zapoznać się z pełną gamą procesów produkcyjnych stosowanych do produkcji tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami, począwszy od surowców, poprzez metody przetwarzania, aż po innowacje w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, szkutnictwie, energetyce wiatrowej i budownictwie.

Targi Composites Europe organizowane są przez Reed Exhibitions we współpracy z europejskim stowarzyszeniem branżowym EuCIA oraz stowarzyszeniem branżowym Composites Germany, koalicją zrzeszającą stowarzyszenia i klastry branżowe AVK, CCeV, CFK-Valley oraz Grupę Roboczą VDMA Hybrid Lightweight Technologies.

Źródło: Reed Exhibitions

Czytaj więcej:
Targi 1164