DuPont otrzymał odszkodowanie za podróbkę

DuPont otrzymał odszkodowanie… Chiński producent naczyń kuchennych zapłaci odszkodowanie koncernowi DuPont za naruszenie praw autorskich do marki tworzywa Teflon.

DuPont wygrał postępowanie sądowe prowadzone przeciwko dużemu chińskiemu producentowi naczyń do gotowania. Producent, w którego magazynie w Guangdong Province znaleziono tysiące podrobionych produktów oraz etykiet, zapłacił za naruszenie praw autorskich kary i odszkodowania w wysokości ponad 95 tys. dolarów.

Wstępne dochodzenie wobec chińskiego producenta zostało rozpoczęte w wyniku informacji otrzymanej od przedstawicieli sprzedaży i marketingu działu fluoropolimerów firmy DuPont na targach branżowych Guangzhou organizowanych w Kantonie w kwietniu 2007 r. Badanie pozyskanych próbek wykazało, że wbrew informacjom podawanym przez producenta, naczynia nie posiadały powłoki zapobiegającej przywieraniu marki DuPont Teflon. Lokalne władze chińskie we współpracy z kancelarią detektywistyczną przeprowadziły we wrześniu 2008 r. kontrolę magazynu producenta zakończoną konfiskatą podrobionych produktów. Konfiskata objęła ponad 4 tys. naczyń kuchennych z powłoką typu „non-stick” niewiadomego pochodzenia oraz około 6 tys. etykiet z nadrukiem logotypu Teflon.

Chińska Państwowa Administracja Przemysłu i Handlu nałożyła na producenta naczyń, karę w wysokości 37 tys. dolarów. Ponadto w ramach ugody zawartej w sierpniu 2009 roku producent jest zobowiązany do zapłaty na rzecz DuPont kwoty 58 tys. dolarów, która jest prawie pięciokrotnie wyższa od średniej kwoty zasądzanej w Chinach w postępowaniach cywilnych dotyczących naruszeń praw autorskich.

- Te działania stanowią ostrzegawczy precedens dla innych firm planujących podobne nadużycia. Spodziewamy się, że przypadek ten będzie miał bezpośredni wpływ na wzrost sprzedaży autentycznych produktów firmy DuPont - powiedział Phil Bardsley, Business Manager Consumer & Industrial Finishes, Europe, Middle East & Africa w DuPont FluoroPolymer Solutions.