Duże możliwości wykorzystania Tepexu w innowacyjnych pojazdach koncepcyjnych

Duże możliwości wykorzystania…

Nowe trendy w transporcie otwierają szerokie spektrum potencjalnych zastosowań półproduktów wykonanych z Tepexu, termoplastycznego kompozytu wzmacnianego włóknami ciągłymi wytwarzanego przez koncern Lanxess, który już dawno zadomowił się w produkcji wielkoskalowej. - Dlatego podczas targów JEC World skupiamy się na szerokim zakresie zastosowań naszych kompozytów w lekkiej konstrukcji pojazdów elektrycznych, w projektach siedzeń do pojazdów autonomicznych oraz w elementach kluczowych dla bezpieczeństwa, takich jak foteliki dziecięce i nosidła dla niemowląt - wyjaśnia Henrik Plaggenborg, dyrektor Grupy Tepex Automotive w koncernie Lanxess. Materiał Tepex jest opracowywany i produkowany przez spółkę zależną koncernu Lanxess Bond-Laminates GmbH w miejscowości Brilon w Niemczech. Podczas targów JEC World na stoisku Bond-Laminates prezentowane będą ponadto nowe materiały i rozwiązania technologiczne dla elektroniki użytkowej i branży IT, jak również zrównoważone kompozyty dla przemysłu sportowego i producentów laptopów. Przedstawione zostaną także zastosowania, które wymagają wyjątkowych właściwości uniepalniających.

Oszczędność masy w górnej części pojazdu

Lekka konstrukcja zyskuje na znaczeniu ze względu na coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin oraz rosnącą popularność pojazdów elektrycznych. Tepex otwiera również ogromne możliwości w zakresie redukcji masy nadwozia pojazdu. Lanxess zademonstruje to na targach JEC World na przykładzie słupka przedniego o trójwymiarowej, hybrydowej konstrukcji, którą Porsche opracowało dla kabrioletów i roadsterów i po raz pierwszy zastosowało w modelu Porsche 911 Cabriolet. Słupek składa się z wkładki wykonanej z wysokowytrzymałej stali, nośnej formowanej części z Tepexu, konstrukcji żebrowanej wykonanej z poliamidu 66 Durethan oraz pianki strukturalnej. - Dzięki hybrydowej wkładce słupek utrzymuje taką samą stabilność w przypadku dachowania jak poprzednie konstrukcje z wysokowytrzymałą rurą stalową, ale jest o niemal pięć kilogramów lżejszy - podkreśla Henrik Plaggenborg.

Zagłówek lżejszy nawet o 30 proc.

Na targach zaprezentowany zostanie również zagłówek fotelika dziecięcego opracowany jako demonstracja technologii przez partnerów Lanxess w ramach projektu finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki. Element jest wytwarzany w procesie wtrysku spienionego kompozytu (PCIM) i zawiera wkładkę wykonaną z Tepexu. - W porównaniu z produkowanym komercyjnie wariantem elementu masa zagłówka jest nawet o 30 proc. mniejsza, bez uszczerbku dla jego doskonałych parametrów zderzeniowych. Upraszcza się również proces produkcji, ponieważ liczba części maleje z sześciu do jednej - wyjaśnia Henrik Plaggenborg.

Tepex z matrycą z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu

Spółka Bond-Laminates stale poszerza swoją ofertę materiałów o zrównoważone kompozyty wzmacniane włóknami, ze szczególnym naciskiem na matrycę termoplastyczną i wzmacniające włókna ciągłe. Najnowszym dostępnym na rynku rozwiązaniem jest wariant Tepex oparty na materiałach poliwęglanowych pochodzących z odpadów konsumenckich. Spełnia on wszystkie wymagania stawiane przed wcześniejszą postacią materiału. - Pracujemy również nad wykorzystaniem biologicznych włókien i matryc oraz powtórnie przetworzonych włókien węglowych - opowiada dr Dirk Bonefeld, dyrektor działu marketingu i sprzedaży elektroniki użytkowej, artykułów sportowych i przemysłowych Bond-Laminates.

Doskonałe właściwości uniepalniające

Kolejnym zagadnieniem poruszanym na stoisku Bond-Laminates na targach JEC World są zastosowania Tepexu w komponentach pojazdów elektrycznych, które wymagają wyjątkowych właściwości uniepalniających - takich jak wsporniki dla modułów elektrycznych i elektronicznych oraz pokrywy akumulatorów. - Dzięki swojej strukturze Tepex ma bardzo dobre właściwości uniepalniające, nawet bez specjalnych dodatków, i przechodzi liczne testy palności z dobrymi wynikami - wyjaśnia dr Dirk Bonefeld. Mimo to asortyment obejmuje również warianty produktów trudnopalnych na bazie poliamidu i poliwęglanu, które spełniają wymagania m.in. testu palności według amerykańskiej normy UL 94 (Underwriters Laboratories Inc.) z najwyższą klasyfikacją V-0 przy małych grubościach ścianek.

Niedawny wzrost mocy produkcyjnych o blisko 50 proc.

Koncern Lanxess zwiększył ostatnio moce produkcyjne Tepexu w Brilonie o około 50 proc. - W ten sposób odpowiadamy na ogromne zapotrzebowanie na nasze materiały kompozytowe w masowej produkcji wysokowytrzymałych komponentów do lekkich pojazdów, a w szcze-gólności do elektroniki użytkowej - dodaje dr Dirk Bonefeld.


Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A