Dwukomponentowa linia PET-LINE do produkcji barierowej preformy na mleko

Dwukomponentowa linia PET-LINE… Szwajcarski producent wtryskarek - firma Netstal - na targach Chinaplas zaprezentował innowacyjne rozwiązanie do produkcji opakowań dla płynnych produktów mlecznych z wykorzystaniem technologii PRELACTIA. Oprócz licznych cech technicznych, nowoczesne opakowanie musi być dziś atrakcyjnym medium reklamowym oraz powinno wzbudzać zainteresowanie i potrzebę zakupu. Właściciele firm sektora napojowego mają dużą swobodę w projektowaniu butelek PET dla zastosowania własnych, coraz to bardziej nietypowe kształtów butelek. Przyczynia się to do wyróżnienia opakowania od opakowań konkurencji w punkcie sprzedaży. W przypadku opakowań dla płynnych produktów mlecznych, ze względu na ustalony kształt opakowań wykonanych z HDPE lub kartonu, różnorodność kształtu nie jest jeszcze bardzo widoczna. Technologia „PRELACTIA” daje większa swobodę dla wyróżnienia opakowań od konkurencji.

Ulepszona bariera świetlna pomimo niskiej zawartości dodatków

Opatentowany sposób produkcji dwuwarstwowej preformy barierowej stwarza przewagę ekonomiczną nad innymi metodami pakowania. W procesie produkcyjnym w pierwszej kolejności jest wtryskiwana cienka warstwa wewnętrzna o grubości 1 mm. Ciemny kolor tej warstwy zapewnia bardzo dobrą barierę świetlną. Bariera ta jest bardzo podobna do wcześniej używanych butelek do mleka wykonanych z ciemnobrązowego szkła. Technologia „PRELACTIA” prawie w 100% blokuje widmo światła widzialnego. Dzięki temu butelka jest dobrze dostosowana do użycia produktów mlecznych o długim okresie przydatności do spożycia.

W drugim etapie procesu produkcyjnego, wcześniej wtryśnięta warstwa ciemnego PET, pokrywana jest za pomocą wtryskiwania białą warstwą PET o grubości 1,4 mm. Barwienie zapewnia dodatek białego pigmentu tytanowego. Specjalnej konstrukcji forma suwakowa, poprzez ruch pionowy, przesuwa gniazda formy dla prawidłowego wtryskiwania z obu zastosowanych agregatów wtryskowych. W przeciwieństwie do jednowarstwowych preform (butelek), zawartość dwutlenku tytanu może być zmniejszona o co najmniej 10 procent, do zaledwie 3 procent całkowitego ciężaru. Cena rynkowa dwutlenku tytanu wynosi ok. 7÷8 Eur/1kg. Powoduje to znaczne obniżenie kosztów produkcji.

Ekonomiczna i ekologiczna butelka na mleko wykonana z czystego PET

Nowoczesna butelka na mleko wykonana z PET ma możliwość, aby ze względów ekologicznych wyprzeć z rynku w dłuższym okresie przestarzałą butelkę z HDPE. Tworzywo PET jest około 20÷30% tańsze od tworzywa HDPE. Dodatkowo na obniżenie kosztów produkcji wpływa zmniejszenie o 20÷30% ciężaru preformy,czyli użycie mniejszej ilości tworzywa. Zaletą metody wtryskiwania w porównaniu z technologią rozdmuchu, jest dużo mniejsza strata tworzywa. Proces produkcyjny jest stabilniejszy. Detale charakteryzują się dużo większą precyzją wykonania, co jest bardzo istotne dla formowania gwintu preformy. Dzięki temu butelka może być niezawodnie uszczelniona nakrętką, nawet przy wielokrotnym otwarciu, a więc można zrezygnować z dodatkowego uszczelnienia folią aluminiową. Oszczędności te sprawiają, że „PRELACTIA” jest rozwiązaniem ekonomicznie uzasadnionym. Butelki „PRELACTIA” wykonane są z czystego PET i dlatego nadają się do recyklingu. W wielu krajach kwestia recyklingu kolorowych opakowań z PET nie została jeszcze w pełni uregulowana. Jednak proces ten jest doskonalony. We francuskich supermarketach klienci od lat kupują mleko w lekkich butelkach PRELACTIA PET.

Czytaj więcej:
Targi 1252

Reportaże

Forum