Ekologiczne i łatwe w czyszczeniu powłoki z tworzyw

Ekologiczne i łatwe w czyszczeniu…
Wyroby z tworzyw o gładkiej, dekoracyjnej powierzchni charakteryzują się atrakcyjnością wizualną i są chętnie wybierane przez konsumentów. Przykłady można mnożyć - wnętrza aut, fasady budynków, elektronika - wszędzie tu wygląd jest niezwykle istotny. Powłoki poliuretanowe zapewniają nie tylko taki właśnie atrakcyjny wygląd, lecz także zapewniają ochronę powierzchni, często ulegających uszkodzeniu. Jednak ładny wygląd to nie wszystko - ważnym aspektem jest także możliwość łatwego i przyjaznego dla środowiska czyszczenia powierzchni. Problem ten dotyczy m.in. administratorów budynków, którzy nierzadko muszą ponosić koszty usuwania graffiti z fasad.

Rozwiązaniem proponowanym przez Bayer MaterialScience są łatwe w czyszczeniu powłoki na bazie wodnych dyspersji poliuretanowych. Brud czy graffiti słabo przylegają do nich i mogą być łatwo usunięte za pomocą typowych środków czyszczących. Podczas targów K 2013 swoją premierę będzie miało nowe rozwiązanie firmy w zakresie łatwych do czyszczenia powłok, oparte na materiałach z serii Bayhydrol UV. Materiał charakteryzuje się bardzo niską zawartością lotnych związków organicznych. Powłoki mogą być utwardzone promieniowaniem UV w ciągu kilku minut, co daje istotne korzyści w zakresie wydajności. Ponadto dzięki silnemu sieciowaniu cząsteczek powłoki są bardzo trwałe i odporne na chemikalia.

- Powłoki chronią produkt i wydłużają jego żywotność, co przyczynia się do ochrony zasobów - mówi Maria Almató Guiteras z firmy Bayer MaterialScience.

Przykładem zastosowania rozwiązań firmy na targach K będą płyty poliwęglanowe Makrolon pokryte bazującą na poliuretanowych materiałach powłoką, utwardzoną promieniami UV. Płyty poddawane były wielu testom.

- Jednen z testów polagał na celowym brudzeniu powłok przez wyjątkowo trudne do usunięcia farby o dużej przyczepności - opowiada Thomas Feller z laboratorium Bayer MaterialScience. - Nawet po dziesięciu cyklach czyszczenia wciąż byliśmy w stanie bez wysiłku usunąć niepożądane zabrudzenia. Co więcej, nie wykryliśmy żadnych ubytków w powłokach.

W ofercie Bayer MaterialScience oprócz zaprezentowanego rozwiązania znajdują się także dwukomponentowe powłoki poliuretanowe oparte na materiałach Bayhydur i Bayhydrol A 2695, charakteryzujące się równie niską co w pierwszym przypadku zawartością lotnych substancji organicznych. Rozwiązania firmy będzie można obejrzeć podczas targów K na stoisku A75 w pawilonie 6.


brak
 

Poliwęglany oraz komponenty do produkcji poliuretanów, lakierów, klejów jak i dodatki

Polska