Engel podsumował rok fiskalny

Engel podsumował rok fiskalny…

Pod koniec marca działający na arenie międzynarodowej producent wtryskarek Engel zakończył rok obrotowy 2023/24 z całkowitym obrotem w wysokości około 1,6 mld euro, co wskazuje na niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma wychodzi naprzeciw trudnym prognozom, rozszerzając swoją globalną obecność i wyznaczając nowe standardy w zakresie przychodów z zamówień na rozwiązania automatyzacyjne dostosowane do potrzeb klientów.

Nieznaczny spadek obrotów o -6%

Grupa Engel zakończyła rok obrotowy niewielkim spadkiem obrotów o około -6% w porównaniu z rokiem poprzednim. "Wolumen na rynku wtryskarek spadł nawet o -40% według danych z różnych stowarzyszeń. Engel zdołał zwiększyć udziały w kurczącym się rynku - trend ten jest zgodny z obserwacjami z poprzednich kryzysów gospodarczych" – komentuje Stefan Engleder, dyrektor generalny Grupy Engel, odnosząc się do obrotów wynoszących około 1,6 mld EUR. Jednostki biznesowe Medical i Packaging wniosły znaczący wkład w ten rozwój. Popyt na produkty do terapii cukrzycy utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza w regionie amerykańskim, podczas gdy branża opakowań przeżywa boom w Europie ze względu na nowe przepisy. Działalność posprzedażowa również wykazała pozytywny wzrost, o prawie +15% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Prognozy na nowy rok fiskalny pozostają ostrożne. "Wysoki portfel zamówień pozwolił nam do tej pory wyjść na plus. Jednak zamówienia te są już prawie wyczerpane. Pomimo okresowych wzrostów przychodów z zamówień, nie jesteśmy jeszcze świadkami trwałego ożywienia gospodarczego - ale mamy nadzieję na pierwsze bodźce wzrostowe z wiosennych targów Chinaplas w Szanghaju i NPE w Orlando" - dodaje Stefan Engleder.


Stefan Engleder, dyrektor generalny Grupy Engel
Stefan Engleder, dyrektor generalny Grupy Engel

Znaczące inwestycje w rozbudowę globalnej sieci

Zgodnie ze swoją strategią rozwoju, w nadchodzącym roku obrotowym Engel przeznaczył znaczną, ośmiocyfrową kwotę na rozbudowę globalnej sieci. W Europie, obu Amerykach i Azji firma opiera się na w dużej mierze niezależnych strukturach centrów, z których każde obejmuje sprzedaż, przetwarzanie zamówień, produkcję i obsługę posprzedażną. Globalne standardy są ustanawiane we współpracy z austriacką centralą tam, gdzie jest to konieczne i korzystne. Strategia ta umożliwia wzmocnienie podejścia opartego na dwóch filarach: rozwój i produkcja "w regionie dla regionu", a tym samym optymalne dostosowanie do lokalnych warunków na rynkach klientów. "Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam teraz wdrażać lokalne rozwiązania dzięki lokalnemu know-how w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji. To ogromna wartość dodana. Jednocześnie zapewniamy globalne standardy przy lokalnych kosztach" - wyjaśnia Engleder. Globalni klienci mogą konsekwentnie polegać na jednolitych standardach Engel przez cały cykl życia wtryskarki.

Obiecujące perspektywy dla niestandardowych rozwiązań automatyzacji

Niekorzystne trendy, takie jak niedobór wykwalifikowanych pracowników i wysokie koszty produkcji, stwarzają obiecujące możliwości dla rozwiązań automatyzacji dostosowanych do potrzeb klienta - segmentu, którym Engel obok produkcji wtryskarek, zajmuje się od wielu lat. Klienci są coraz bardziej skłonni do automatyzacji jak największej liczby etapów procesu, takich jak kontrola jakości lub pakowanie, bezpośrednio na maszynie. W zależności od preferencji klienta, wymagana automatyzacja płynnie współpracuje z maszyną, tworząc wysokowydajne gniazdo formowania wtryskowego. "W większości przypadków mamy szczęście uczestniczyć w projektach klientów od samego początku" - mówi Engleder. "Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie reagować na wymagania i dostosowywać optymalne rozwiązania dla naszych klientów". Podczas gdy standardowy segment pozostaje w stagnacji, niestandardowe rozwiązania automatyzacji odnotowują znaczny wzrost.


Gniazda produkcyjne do formowania wtryskowego, takie jak te, zapewniają obiecujące perspektywy w segmencie niestandardowych rozwiązań automatyzacji
Gniazda produkcyjne do formowania wtryskowego, takie jak te, zapewniają obiecujące perspektywy w segmencie niestandardowych rozwiązań automatyzacji

W dalszym ciągu kładziemy nacisk na szkolenia zawodowe

Głównym celem firmy jest wspieranie młodych talentów, w szczególności poprzez międzynarodowe szkolenia dla praktykantów. Obecnie na całym świecie szkoli się ponad 400 praktykantów, z czego 240 wyłącznie w austriackich zakładach. Chiny i Czechy stanowią drugi co do wielkości ośrodek szkoleniowy w globalnej sieci Engel ."To, co najbardziej cenię w mojej praktyce w Engel, to różnorodne doświadczenia", mówi Stefanie Aigner, praktykantka czwartego roku mechatroniki. "Rotacyjny system szkoleniowy oferuje kontakt z różnymi działami i ich funkcjami; obecnie jestem zaangażowana w proces wstępnego uruchomienia i rozruchu", dodaje obiecująca utalentowana praktykantka.


Stefanie Aigner (w środku), praktykantka mechatroniki w Schwertberg, docenia różnorodne doświadczenia w codziennej pracy w Engel.
Stefanie Aigner (w środku), praktykantka mechatroniki w Schwertberg, docenia różnorodne doświadczenia w codziennej pracy w Engel.Czytaj więcej: