Engel pokazał na Plastpolu 2007 cały proces etykietowania w formie (IML)

Engel pokazał na Plastpolu…
Targi Plastpol, to nie tylko bierna prezentacja ofert poszczególnych wystawców. Największe firmy po raz kolejny zdecydowały się na bezpośrednią prezentację działania swoich maszyn. W tym roku po kilka godzin dziennie maszyny pracowały m.in. na stoiskach takich firm jak: Engel, Arburg, Dospel, Muehsam, Demag.

Zdecydowana większość urządzeń prezentowanych przez te firmy służy do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Po ilości pokazywanych maszyn widać zatem, że właśnie ten sektor rozwija się obecnie z dużą dynamiką i ma przed sobą szerokie perspektywy. Potwierdzają to zresztą liczby.

Roczna sprzedaż w segmencie opakowań z tworzyw sztucznych sięga blisko 6 mld zł. O rozwoju świadczy m.in. fakt, że jeszcze siedem lat temu była o ponad połowę niższa. W 2002 r. przekroczyła już 3 mld zł. Bariera 4 mld zł pękła w 2004 r. Ostatni rok to również kilkudziesięcioprocentowy wzrost. Produkcja wynosi prawie 130 tys. ton rocznie.

Podczas kieleckich targów Plastpol warto było odwiedzić zwłaszcza stoisko austriackiego koncernu Engel. Należąca do niego, stylizowana na zielono zabudowa, była jedną z najchętniej odwiedzanych.

Na własne oczy można było zobaczyć tam cały proces produkcji pojemników na wizytówki z PP, okrągłych opakowań z najszybszym na rynku systemem IML (ang. In Mould Labeling) oraz prezentację 24 - krotnej częściowo GK formy produkującej obudowę nakłuwacza do pobierania krwi.

- Zależało nam na tym, żeby przybliżyć w jaki sposób powstają przedmioty, które każdy dobrze zna, wielokrotnie je widział, być może używał, ale nigdy nie zastanawiał się jak przebiega proces wytworzenia - tłumaczyli obecni na stoisku inżynierowie. - Nasz pokaz skierowany jest więc zarówno do osób, które mają mniejszą wiedzą branżową, jak również do specjalistów. Ci drudzy mogą bowiem zaobserwować działanie naszych maszyn na pełnych obrotach. Mogą podejść do układu sterowania, sprawdzić parametry, zapoznać się z interfejsem, poczuć na czym polega obsługa.

Engel VictoryPopularnością cieszyły się trzy zielone wtryskarki firmy Engel. Pierwsza z nich Engel Victory 200/50 Focus wytwarzała pojemniki na wizytówki z PP. Była wyposażona w robota ERC13 do odbioru i odkładania wyprasek na taśmociąg. Jednocześnie robot i transporter zostały specjalnie zintegrowane z osłoną ochronną maszyny. Wtryskarka może się pochwalić siłą zwarcia 500 kN. Jej jednostka wtryskowa w postaci ślimaka ma średnicę 30 mm. Posiada jedno gniazdo, a czas cyklu zajmował ok. 15 sek.

Przy produkcji wykorzystywana była forma HASCO.