Engel pokazał na targach K nowe wtryskarki i nowe technologie

Engel pokazał na targach K… Całą gamę najnowocześniejszych urządzeń i technologii przeznaczonych na potrzeby produkcji elementów dla branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, medycznej, sektora teletronics oraz wyrobów technicznych zaprezentował podczas targów K 2007 koncern Engel, austriacki potentat wytwarzający wtryskarki.

Pierwszą z bogatej serii maszyn, które warto omówić jest wtryskarka Engel Speed 500 z siłą zamknięcia 5000 kN. Urządzenie wykorzystano do zaprezentowania procesu produkcji 1,1 litrowego pojemnika na lody. Na potrzeby tej produkcji sięgnięto po formę obrotową 4+4 produkcji firmy Otto Männer. Wydajność jaką osiągnęła maszyna, to blisko 7,4 tys. opakowań.

Drugą z pokazywanych w Düsseldorfie wtryskarek, które niebawem znajdą zastosowanie w przemyśle opakowaniowym, jest Engel Speed 180/55 z siłą zamknięcia 1800 kN. Maszyna jest reklamowana jako absolutnie najszybsza na świecie jeśli chodzi o możliwość pracy w systemie IML (etykietowanie w formie). Na targach K wytwarzała okrągłe kubki w oryginalną pieczątką produktu, w tym samym czasie odbywało się również dekorowanie kubków metodą IML. Czas cyklu, w jakim pracowała ta wtryskarka wyniósł 3,5 sekundy, co przełożyło się na osiągnięcie przez nią wydajności 2 tys. kubków na godzinę. Do produkcji używano formy należącej do koncernu Otto Hofstetter.

Oprócz dwóch wymienionych wtryskarek pracujących na potrzebny przemysłu opakowaniowego, Engel pokazał też na swoim stoisku maszyny specjalizujące się w przetwarzaniu elastomerów.

Jeśli chodzi natomiast o maszyny przeznaczone dla branży motoryzacyjnej, to największe zainteresowanie budziła wtryskarka ENGEL Duo 5550H/1800M/900 WP combi M. Maszyna jest wyposażona w siłę zwarcia 9000 kN. Posiada dwie jednostki wtrysku ustawione poziomo oraz formę znajdująca się na środkowym stole obrotowym. Produkowała znajdujące się w samochodach tzw. podłokietniki. Pracowała w oparciu o innowacyjną i opatentowaną już przez Engla technologię Dolphin. Polega ona na połączeniu procesu formowania wtryskowego ze spienianiem. Odbywa się ona w ten sposób, że równocześnie następuje wtrysk podstawowego surowca, jakim jest Politereftalan butylenu (PBT GF) i spieniania, tu surowcem jest termoplastyczny elastomer poliestrowy (TPE E). Kontrola procesu granulowania sprawia, że powierzchnia formowanej części kształtowana jest w formie, gdzie zyskuje świetne parametry wizualne.

Mnóstwo nowości Engel przygotował też w odniesieniu do branży medycznej. Przede wszystkim chodzi o dostarczane „pod klucz” rozwiązania do produkcji komponentów dla technologii medycznych oraz medycznych produktów znajdujących masowe zastosowanie. Do tych aplikacji idealnie nadaje się maszyna Engel Victory 80/50. Dysponuje ona siłą zamknięcia 500 kN, a w trakcie targów pracowała na potrzeby produkcji testów medycznych z pierwiastkowymi mikro-płynami pakowanymi w systemie clean room w torebki z tworzyw sztucznych.

Jeszcze jednym absolutnym hitem prezentowanym przez Engla w Düsseldorfie jest technologia Exjection. Jest to nową technologię przetwórstwa służąca do produkcji długich i cienkościennych wyrobów na maszynach serii Engel E-Motion. Jest ona połączeniem zalet pochodzących ze stosowania procesów wtrysku i wytłaczania. Dzięki nowej technologii możliwa jest integracja materiału, zamknięcie, wzmocnienie i dekoracja jednym wtrysku i jednym cyklu produkcyjnym.

Czytaj więcej:
Targi 1280
Nowości 335

Reportaże

Forum