Fakuma - dzień trzeci. Co nowego we wtryskarkach?

Fakuma - dzień trzeci. Co…
Mija kolejny dzień. Spacerujemy, zwiedzamy… Czas już chyba zmienić obuwie wyjściowe na sportowe - kadra chodziarzy potrzebuje przecież świeżej krwi.

Dreptając zatem tu i ówdzie mijaliśmy po kolei stoiska wystawców. Bogate, zapełnione tłumami gości. Szyldy bardzo znajome - ARBURG, ENGEL, Wittman - Battenfeld.

Tak, już wiemy kto w dniu dzisiejszym będzie miał okazję zamienić kilka słów z redakcją Plastech.pl. Podpytamy producentów wtryskarek jakimi nowościami chcą na obecnych targach odciągnąć uwagę zwiedzających od, co chwilę przelatujących nad targowymi terenami, zeppelinów.

Wir sind da

Maszyny i urządzenia firmy ARBURG pokazał nam dyrektor jej polskiego oddziału, pan Sławomir Śniady, który poinformował nas, iż koncern prezentuje na Fakumie 10 wtryskarek wszystkich typów, hydraulicznych, hybrydowych, elektrycznych. Na stoisku obecne są również zautomatyzowane systemy produkcyjne współpracujące z robotami sześcioosiowymi. Można też zobaczyć przykłady produkcji addytywnej, nie wymagającej stosowania form wtryskowych.

- Na naszym stoisku prezentujemy również komputerowe systemy zarządzania pracą całego działu wtrysku oraz przykłady gniazd produkcyjnych funkcjonujących zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 – opowiada nam dyrektor Sławomir Śniady.

Naszą uwagę zwróciła niezwykle wydajna wtryskarka hybrydowa, która w sposób niemalże niezauważalny produkuje opakowania z etykietą IML w cyklu trwającym mniej niż 2 sekundy.

Poczesne miejsce zajęła hybrydowa wtryskarka ALLROUNDER 1120 H o sile zamykania 650 ton. Ta najbardziej wydajna maszyna posiada również nowoczesny design i nowatorski układ sterujący GESTICA oparty na zaletach układu SELOGICA.

Arburg at Fakuma 2017

Anielska premiera e-mac 280

W części stoiska koncernu ENGEL, dedykowanej branży Teletronics, wszystko jest w pełni elektryczne. Na wtryskarce e-mac 940/280 produkowane są 40-stykowe obudowy wtyków do drzwi pojazdów. Dotychczas dostępna była wtryskarka e-mac o sile zwarcia do 1800 kN, natomiast na targach Fakuma 2017 ENGEL prezentuje wersję 2800 kN.

- Wtryskarki e-mac wyróżnia szybkość i precyzja, wyjątkowa efektywność energetyczna i duża elastyczność. Są niezawodne i podczas pracy ciągłej zapewniają stabilną produkcję przez 24 godziny na dobę. Ponadto koszt ich zakupu jest niższy niż w przypadku całkowicie elektrycznych wtryskarek o wysokiej wydajności. Ten zakres wydajności sprawia, że seria doskonale sprawdza się w produkcji detali technicznych i elementów elektronicznych. W obu obszarach zastosowań tendencja idzie w kierunku większych form z większą liczbą gniazd - powiedział w rozmowie z nami dr Christoph Steger, szef sprzedaży koncernu ENGEL.

Jak dodał dr Steger, ENGEL wychodzi naprzeciw tej tendencji, rozbudowując ten typoszereg. Z uwagi na filigranową strukturę wnętrza obudowy wtyków, o konkurencyjności producenta w tym segmencie rynkowym decyduje precyzja procesu formowania wtryskowego. Obudowy wtyków są wyposażane we wkłady stabilizujące, uszczelki i styki w kilku następujących po sobie etapach procesu. Niestarannie wytryskane obszary zakłócają zautomatyzowany montaż. Ponieważ błędy wtryskiwania częściowo są wykrywane dopiero pod koniec łańcucha procesu, dodatkowo wadliwe detale zwiększają koszt produkcji. Aby temu zapobiec, wtryskarka e-mac pracuje w taki sposób, aby również przy długich drogach płynięcia, również wyjątkowo cienkościenne obszary były dokładnie wypełniane.

Engel at Fakuma 2017Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83

Marcin
Marcin
*.171.129.172

Wysłany: 2017-10-23 12:19:00

Cześć, nie wiem czy to tak wypada ale chyba kogoś poniosło jeśli chodzi o ten komentarz "Po zmianie wzmiankowanego wcześniej obuwia, udaliśmy się z gospodarskimi wizytami do nie mniej istotnych graczy na rynku wtryskarek: Fanuca, Milacrona, Kraus-Maffei oraz Netstala." Co to znaczy mniej istotnych graczy bo ja tego nie rozumię? Marcin

Jacek_l
Jacek_l

Wysłany: 2017-10-23 12:30:54

Nie mniej istotnych graczy :) Pozdrawiam JL

Marcin
Marcin
*.248.164.162

Wysłany: 2017-10-23 21:38:18

Cześć, Chciałem z góry przeprosić za mój komentarz bo widzę że źle doczytałem :) Już wszystko jest ok. Marcin

Anonymous
Anonymous
*.134.79.121

Wysłany: 2017-10-23 23:41:59

Też tak napoczatku przeczytałem, tak działa ludzki mózg idzie na skróty. Najlepiej skorygować taki artykuł aby nie było nie porozumień. Ogólnie spoko targi i bardzo spokojne.

Jacek_l
Jacek_l

Wysłany: 2017-10-24 08:53:50

Jestem prawie przekonany:) Myślę, że dużo lepiej wyglądałoby sformułowanie "...do równie istotnych graczy na rynku wtryskarek..." Kończyliśmy artykuł o 2 w nocy, stąd może taka niefortunna konstrukcja. No dobrze, zmienię :) Pozdrawiam JL