Firma Elbi pokazała na Plastpolu nowy dozownik wagowy

Firma Elbi pokazała na Plastpolu…
Firma Elbi z Wrocławia przedstawiła na niedawnych targach Plastpol 2010 w Kielcach nowy dozownik wagowy bezpośredniego podawania barwnika.

Targowa atrakcja firmy Elbi dozownik Exako jest grawimetrycznym urządzeniem dozującym przeznaczonym bezpośrednio do ślimaka wtryskarki. Urządzenie to powstało w oparciu o sprawdzony od 25 lat objętościowy dozownik KEM firmy Koch-Technik.

Exako zapewnia dokładne dozowanie barwnika w zakresie od 1 do 55 gramów. Zaletą urządzenia jest fakt, że ważona jest jedynie zawartość małego, podwieszonego pod stacją KEM pojemnika wagowego, a nie cała stacja dozująca. Exako łączy też zalety będącego już samym w sobie dokładnym dozownikiem objętościowym KEM z rolką dozującą - z wagowym systemem kontroli dozowania. Ta metoda podwyższa dokładność barwienia nawet najmniejszych ilości barwnika. Z kolei możliwość archiwizacji poszczególnych szarży pozwala na użytkowanie urządzenia w certyfikowanych normą ISO zakładach produkcyjnych.

Elbi na Plastpolu 2010


Dozowanie barwnika odbywa się za pomocą rolki dozującej do umieszczonego poniżej zbiornika wagi (pojemność 100 cm3), co umożliwia bezpośredni pomiar dozowanego komponentu. Wartość ta jest odważana w zbiorniku i matematycznie porównana z wartością idealną. Specjalny algorytm porównywania tych wartości wylicza kolejną ilość niezbędnego dla procesu produkcyjnego kolorantu. Przy realizacji nowych zależności procentualnych, np. przy konieczności zmiany barwnika, po dwóch dozowaniach kalibracyjnych wyliczona zostaje korelacja między czasem dozowania a wagą. Urządzenie w automatycznym trybie pracy reguluje dokładne czasy dozowanego masterbacza. Matematyczna średnia z kilku tysięcy pomiarów po zadozowaniu barwnika jest gwarantem najwyższej dokładności tych pomiarów.

Dozownik Exako jest też wyposażony w nowy sterownik. Powstał on w oparciu o komponenty sterowników Siemens SPS S7. Sygnały z tensometru na którym zamocowano pojemnik wagi, przetwarzane są w specjalnym module wagowym. Ten zapewnia odfiltrowywanie wszelkich zakłóceń mechanicznych wynikający np. z nanoszenia się na pomiar drgań urządzenia umocowywanego wprost na wtryskarce.

Dozownik pracuje cyklicznie zgodnie z taktem maszynowym wtryskarki. Po wprowadzeniu do pamięci wagi jednej porcji oraz zadanej procentowej ilości barwnika można rozpocząć jego cykliczne dozowanie. Obsługa menu urządzenia przebiega za pomocą panelu dotykowego. Dokumentacja przebiegów poszczególnych dozowań oraz zapamiętywanie kolejnych wartości wagowych wzbogacają funkcje sterownika. Istnieje też możliwość podłączenia komputera do urządzenia przy pomocy specjalnego kabla USB i odpowiedniego oprogramowania.

Wrocławska spółka ElBi jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę niemieckiego producenta urządzeń peryferyjnych do maszyn przetwarzających tworzywa sztuczne firmy Koch Technik.


Peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, młyny do recyklingu tworzyw, urządzenia termostatujące, roboty i manipulatory przemysłowe, transportery

Polska, 54-424 Wrocław, Muchoborska 4A


Reportaże

Forum

Adam80

Własna firma produkcyjna 2020-10-24

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01