Firma Hammer ma ultranowoczesną składarko - sklejarkę

Firma Hammer ma ultranowoczesną składarko - sklejarkę
Składarko - sklejarki, to maszyny, przez które przechodzi większość opakowań kartonowych w procesie ich produkcji. Trafiają tam po zadrukowaniu, uszlachetnieniu oraz wycięciu. Składarko - sklejarki są zatem jednymi z ostatnich urządzeń funkcjonujących w ramach linii produkcji opakowań.

Bez wątpienia jednym z najlepszych urządzeń tego typu jest składarko - sklejarka Alpina II 110 G-4 produkcji szwajcarskiej firmy Bobst. Jest to absolutny lider w swojej klasie pozwalający na wykonanie dowolnego typu opakowań z tektury i to bez względu na poziom skomplikowania projektu.

O wyjątkowości Alpiny może świadczyć fakt, że w Europie znajduje się ona w dyspozycji mniej niż dziesięciu zakładów. Co szczególnie ważne dwa modele pracują w naszym kraju, m.in. w firmie Hammer zlokalizowanej w Sadach pod Poznaniem. i zajmującej się produkcją opakowań.

Spółka oferuje opakowania z tektury. Jej oferta obejmuje opakowania produktów spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych, alkoholowych. Ich odbiorcami są m.in. Danone, Hochland, Gilette, Unilever, US Pharmacia oraz Polpharma.

Działająca tam Alpina II, z możliwością klejenia sześciopunktowego, pozwala na dowolny dobór rodzaju opakowania, zastosowanie nietypowej formy oraz na szybkie wprowadzanie modyfikacji, jak ma to miejsce w przypadku opakowań promocyjnych.

składarko - sklejarka Alpina firmy Bobst


Charakteryzuje się konstrukcją modułową, co pozwala uzyskiwać różnorodne konfiguracje opakowań w zależności od potrzeb. Automatycznie składa i skleja pudełka z kartonu.

Zginanie i sklejanie odbywa się z prędkością dochodzącą do 450 metrów na minutę. Jednocześnie w godzinę Alpina jest w stanie wyprodukować nawet 160 tysięcy pudełek.

Co szczególnie ważne dzięki modułowi Gyrobox umożliwia wyprodukowanie opakowań w jednym procesie produkcyjnym. Większość tego typu urządzeń wymaga dla przeprowadzenia tej czynności dwóch odrębnych procesów produkcyjnych lub klejenia ręcznego.

Jeszcze jednym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w linii produkcyjnej Alpiny jest połączenie sekcji zginającej i wyrównującej powstające właśnie opakowanie, do wybranej lewej lub prawej strony.

Zanim tektura zostanie złożona jest ona właściwie układana, co redukuje czas produkcji i podnosi jakość opakowania.

Wspomniany już moduł Gyrobox umożliwia też obracanie pudełek z lewej do prawej strony w zakresie od 0 do 180 stopni.

Składarko-sklejarka wyposażona jest też w system eliminacji w jakikolwiek sposób wadliwych opakowań. W dodatkowe wyposażenie Alpiny wchodzi też funkcja sprawdzającą prawidłową ilość i rodzaj kleju oraz czytnik kodu gwarantujący jednolitość każdego pakietu opakowań.

Tak jak każda nowoczesna składarko - sklejarka Alpina nie tylko składa i skleja opakowania lecz również odlicza, segreguje oraz rozróżnia je poprzez odczyt kodów kreskowych.

Czytnik kodów kreskowych jest niezwykle ważny przy produkcji opakowań farmaceutycznych. Zapobiega bowiem wymieszaniu tych samych opakowań różniących się od siebie wyłącznie „gramaturą“ leku.