Fotele przyszłości z tworzyw sztucznych

Fotele przyszłości z tworzyw…
Konkurs "Sit down. Move.", ogłoszony we wrześniu 2012 roku, skierowany był do projektantów z całego świata w celu opracowania foteli samochodowych ze szczególnym uwzględnieniem takich aspektów, jak komfort, ergonomia, bezpieczeństwo i ciężar. Trzy najlepsze projekty koncepcyjne foteli samochodowych zostały zaprezentowane na targach samochodowych w Genewie na prezentacji firmy BASF.

Aby wybrać najlepsze prace, komisja konkursowa musiała ocenić ponad 170 projektów nadesłanych z 33 krajów. W skład komisji wchodziło trzech znanych projektantów przemysłowych i samochodowych - Konstantina Grcic, Ken Kiyoyuki Okuyama i Dave Lyon, oraz trzech przedstawicieli firmy BASF.

Trzy nowatorskie koncepcje obrazujące przemyślane podejście do wykorzystania materiałów firmy BASF wywarły duże wrażenie na komisji eksperckiej. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu został Song Wei Teo z University of Coventry w Wielkiej Brytanii. Dwaj pozostali laureaci to Joonyoung Kim z College for Creative Studies w Detroit (USA) oraz Pantila Debhakam z agencji projektowej Shakes BKK w Bangkoku (Tajlandia). - Nietuzinkowy projekt fotela samochodowego stworzony przez Song Wei Teo, który przedstawia koncepcję wykorzystania lekkich materiałów do zbudowania siedzenia składającego się wyłącznie z jednego elementu przekonał nas do przyznania zwycięskiego tytułu - tak jury tłumaczyło swój wybór.

- Prototypy trzech zwycięskich projektów zostaną wyprodukowane i zaprezentowane naszym klientom oraz pozostałym zainteresowanym podczas różnych imprez - powiedziała Eva Höfli, projektant BASF oraz koordynator konkursu.

Fotele BASF


Konkurs jest pomysłem globalnego zespołu kompetencyjnego ds. siedzeń firmy BASF oraz platformy designfabrik, która pomaga projektantom w doborze materiałów, kolorów i powierzchni, a także w konstruowaniu innowacyjnych produktów. Asortyment dostępnych materiałów obejmuje nie tylko konstrukcyjne tworzywa termoplastyczne, takie jak Ultramid (PA), poliuretany (takie jak Elastollan), pianki na bazie spienionego polipropylenu (Neopolen) i aromatyczne poliuretany (Elastoflex W), ale również tworzywo Steron do nakładania powłoki przez przenoszenie barwnika, lamowniki do włókien naturalnych (Acrodur) i CATA-MOLD do technologii natrysku proszkowego firmy BASF.

Prócz statuetki zaprojektowanej przez zespół designfabrik, zwycięzca międzynarodowego konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 6000 euro. Dwóch pozostałych laureatów otrzymało po 3000 euro.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska