Fotorelacja z Targów Plastpol

Fotorelacja z Targów Plastpol
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Plastpol, które odbyły się w Kielcach.

Chociaż tegoroczne targi były skromniejsze od tych sprzed roku, to i tak na stoiskach 662 firm nie brakowało ciekawych produktów, maszyn oraz nowych rozwiązań. Jak zwykle bowiem targi były okazją do prezentacji nowości.

Dla przykładu firma Technik Solution pokazała swój najnowocześniejszy program Stasa QC, który służy optymalizacji procesów produkcyjnych. Program wykorzystuje do obliczeń matematykę oparta na sieciach neuronowych i na podstawie podanych przez użytkownika parametrów oraz cech jakościowych samodzielnie generuje plan prób (DoE). Stosując STASA QC użytkownik może zredukować czas cyklu o średnio 10 proc.

Plastpol był też dobrą okazją na premierowy pokaz nowych typów tworzyw. Takie pokazały choćby Zakłady Azotowe z Tarnowa. Ich Tarnoform Low Deposit jest wprowadzoną niedawno na rynek odmianą Tarnoformu naturalnego o zmniejszonej tendencji do pozostawiania osadu na formie wtryskowej.

Wpisz tytuł dla obrazu

Interesujące urządzenia znajdowały się na stoisku firmy MT Recykling. Były to m.in. wspólnie pracujące maszyny: superkruszarka Weima WLK 15 wyposażona w specjalnie powiększoną komorę cięcia oraz młyn TRIA 60-42 XT do rozdrabniania. Firma pokazała także nowe produkty: kompaktory Runi do tworzyw sztucznych, masterbacze marki Polichem, środki czyszczące do wytłaczarek, wtryskarek i układów gorącokanałowych Ultra Purge.

Jak łatwo było się domyślić na targowych stoiskach częstym tematem rozmów był kryzys ekonomiczny. Jednak dużo częściej skarżyli się na niego przedstawiciele firm zagranicznych, a nie polskich. Powszechną opinią, głównie wśród sprzedawców maszyn, była konkluzja, że po ciężkim styczniu, lutym i marcu sytuacja wróciła już do przedkryzysowej normy. Można było usłyszeć, że gdyby było tak jak teraz, to sytuacja byłaby nie tylko poprawna, ale wręcz bardzo dobra. Z kolei dystrybutorzy przepowiadając najbliższe tendencje jeśli chodzi o ceny tworzyw wskazywali w większości na podwyżki. Przyznawali, że w maju panował pod tym względem stosunkowy spokój. Jednak w czerwcu i zwłaszcza w kolejnych miesiącach można spodziewać się znaczącego ruchu w górę.

W naszym serwisie ukazało się już kilka materiałów poświęconych tegorocznemu Plastpolowi. W następnych dniach będziemy sukcesywnie zamieszczać kolejne relacje. Na razie jednak zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Plastpolu 2009 i znalezienia na nich swojej własnej firmy.
Fotoraport Plastpol 2009

Czytaj więcej: Targi 809 Relacja 74