Gamrat inwestuje w produkcję rur z tworzyw

Gamrat inwestuje w produkcję rur z tworzyw
Zakład Tworzyw Sztucznych Gamrat zakupił nową linię do produkcji rur polietylenowych. Jednocześnie zbliża się rozruch technologiczny nowej wytłaczarki do produkcji rur PVC.

Zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie rur polietylenowych kosztować będzie spółkę z podkarpackiego Jasła ok. 3,5 mln zł. Linia zostanie uruchomiona na początku przyszłego roku i będzie to jedna z najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji w Europie. Tym samym Gamrat będzie w stanie wykorzystać nowatorskie rozwiązania techniczne, które umożliwią zastosowanie technologii przetwórstwa dla nowych typów polietylenów. Linia nadawać się będzie głównie do produkcji rur kanalizacyjnych i gazowych. Dzięki tej inwestycji potencjał produkcyjny systemów rurowych Gamratu wzrośnie o 2 tys. ton rocznie.

Trzeba zaznaczyć, że jest to pierwsza tak duża inwestycja nowego właściciela Gamratu, spółki Lentex. Jednocześnie już teraz planowane jest dokonanie kolejnej inwestycji w systemy rurowe z polietylenu. Tym razem chodzi o zakup oprzyrządowania o wartości ok. 2,5 mln zł. Pozwoliłoby ono podnieść co najmniej czterokrotnie szybkość produkcji rur w zakresie małych średnic.

Gamrat inwestuje w produkcję rur z tworzyw


Już za kilkanaście dni natomiast w firmie dojdzie do rozruchu nowej wytłaczarki do produkcji rur kanalizacyjnych i ciśnieniowych PVC o dużych średnicach. Nowa linia umożliwi dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych w odniesieniu do rur z polichlorku winylu.

Inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na wyroby rurowe o dużych średnicach dochodzących doi 630 mm. Jest to pierwszy z elementów szerszej strategii inwestycyjnej, której głównym celem jest przywrócenie Gamratowi wysokiej rangi na rynku rur PVC i uzyskanie przynajmniej takiej pozycji jaką spółka posiada w obszarze rur polietylenowych.

Warto wiedzieć, że Gamrat jest jednym z największych producentów tworzyw sztucznych w kraju. Firma ma 20 proc. udziału w rynku systemów rynnowych, 40 proc. udziału w wykładzinach obiektowych, 10 proc. w systemach instalacyjnych PVC oraz 30 proc. w systemach instalacyjnych PE. Od maja właścicielem firmy jest Lentex, który kupił od Skarbu Państwa 85 proc. akcji jasielskiej spółki.

Czytaj więcej: Rury 75 Inwestycje 716