Genkotsu na targach techniki pakowania

Genkotsu na targach techniki…
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Logistyki Taropak, które rozpoczną się w najbliższy poniedziałek w Poznaniu, firma Fanuc zaprezentuje trzy interesujące zastosowania robotów z rodziny Genkotsu. Słowo genkotsu w języku japońskim oznacza pięść lub dłoń, a w przypadku tych maszyn firmy Fanuc ma symbolizować połączenie zwartej budowy, szybkości, mocy i elastyczności ruchów, bliskiej sprawności ludzkiego nadgarstka.

Na pierwszym stanowisku pokazowym Fanuc zaprezentuje możliwości nowego robota Fanuc - M-3iA/12H. Ten kompaktowy i szybki robot, o zasięgu 1350 mm i maksymalnym udźwigu kiści 12 kg, został stworzony z myślą o usprawnieniu produkcji w wymagających sektorach przemysłu, np. w branży spożywczej czy farmaceutycznej. Robot sprawdza się w operacjach przenoszenia, układania i pakowania delikatnych produktów, a w razie potrzeby poradzi sobie także z zadaniami szybkiego i precyzyjnego montażu. Konstrukcja ramion równoległych robota pozwala na wykonywanie bardzo szybkich ruchów. Ramiona robota M-3iA osiągają większą prędkość, krótszy cykl pracy oraz niedoścignioną dokładność w porównaniu do tradycyjnych robotów montażowych. W ramach aplikacji pokazowej robot będzie pakował szklane opakowania jednostkowe do opakowania zbiorczego.

Efektywność pracy nowego robota osiągnięto m.in. dzięki wyposażeniu go w nowy kontroler Fanuc R-30iB, system wizyjny Fanuc iRVision i wysokoczułą funkcję wykrywania kolizji. To sprawia, że robot cechuje się dużą wydajnością, przy zwiększonym poziomie oszczędności energii. Nadgarstek robota M-3iA/12H daje możliwość elastycznego programowania ruchów robota w zależności od potrzeb.

Na drugim stanowisku pokazowym firmy Fanuc odwiedzający targi będą mogli przyjrzeć się robotowi M1iA/ 0.5S, również z serii Genkotsu. W aplikacji pokazowej robot będzie lokalizował metalowe łożyska za pomocą systemu wizyjnego iRVision, następnie będzie je pobierał i odkładał do odpowiednich otworów. W aplikacji wykorzystano opcję HMI, za pomocą której operator ma możliwość kontrolowania stanowiska w bardzo prosty, intuicyjny sposób.

Z uwagi na małą wagę i kompaktową budowę robot sprawdza się w montażu urządzeń elektronicznych i mechanicznych oraz w przenoszeniu bardzo małych części, o masie do 0,5 kg. Dzięki zastosowaniu systemu wizyjnego iRVision, maszyna radzi sobie także z zadaniami sortowania i pakowania produktów (w tym także tych najbardziej wymagających, np. farmaceutycznych) lub małych części, takich jak śruby, kołki, itp. Urządzenie może też być wykorzystywane w lutowaniu lub klejeniu. Robot odznacza się elastycznością, zwartą budową oraz wysoką precyzją, a lekka konstrukcja wszystkich ruchomych elementów robota pozwala na osiągnięcie dużych prędkości, a przez to krótkich cyklów pracy.