Grupa Sacmi na K 2010

Grupa Sacmi na K 2010 Firma Negri Bossi na niedawnych targach K 2010 w Düsseldorfie pojawiła się z wieloma nowymi technologiami i projektami.

Włoski producent maszyn wtryskowych zademonstrował swoje najnowsze osiągnięcia na polu produkcji wtryskarek. Na jego tradycyjnie czerwonym stoisku odnaleźć można było m.in. w pełni elektryczne wtryskarki, na których produkowano m.in. łyżki do lodów. Serię tych akurat maszyn cechuje bardzo duża energooszczędność osiągana za sprawą specjalnego systemu odzyskiwania energii.

Wysokie prędkości wtrysku dochodzące do 230 mm/s gwarantują natomiast maszynie wysoką wydajność. Wtryskarki wyposażono też w innowacyjną przekładnię pasową, a specjalny algorytm obliczania systemu kontroli zapewnia precyzyjny ruch.
Ciekawa prezentacją Negri Bossi był również zintegrowany system formowania i prac wykończeniowych po przetworzeniu, od fazy wypalania do cięcia i montażu. Kluczem tego systemu jest wtryskarka hydrauliczna VH 1500 z dwupłytowym układem zamykania. Wtryskarka ta jest jednym z modeli serii BiPower, składającej się z maszyn od 1200 do 6000 ton siły zwarcia.

Firma Negri Bossi na niedawnych targach K 2010 w Düsseldorfie pojawiła się z wieloma nowymi technologiami i projektami.


Główną cechą serii są dwie płyty z zamknięciem hydro-blokadą na kolumnach siłownikami zintegrowanymi z płytą ruchomą. We wszystkich maszynach z zakresu hydraulicznego, do napędu obrotów ślimaka stosuje się silnik elektryczny, co ma podstawowe znaczenie dla zmniejszenia zużycia energii. Na K 2010 stanowisko pracy z maszyną VH 1500 zostało uzupełnione robotem zamontowanym na stałe na powierzchni wtryskarki. Na stanowisku produkowano składane pudła z polipropylenu, a robot odbierał produkt po uformowaniu i składał go na taśmie transportera prowadzącej do rozładunku i miejsca paletyzacji.

Kolejną innowacją Negri Bossi była wtryskarka hydrauliczna z serii VSE. Dzięki w pełni cyfrowemu sterowaniu, maszyna wykonywała operacje wtrysku w sposób bardzo precyzyjny, co przekładało się na powtarzalność produkcji. Gwarantowała też uzyskanie oszczędności energii na poziomie 15 – 45 proc. w stosunku do tradycyjnych wtryskarek hydraulicznych. Odbywało się to dzięki serwosilnikowi włączającemu pompę.

Jak tłumaczyli przedstawiciele Negri Bossi, seria VSE jest nie do pobicia pod względem wydajności i osiąga pod tym względem wzrost o 20 proc. w odniesieniu do tradycyjnych modeli, a zastosowanie jednostki uplastyczniania, którą można wymienić zaledwie w ciągu kilku minut, zapewnia jej bardzo elastyczne stosowanie.
Pokaz technologii Negri Bossi nie mógł się oczywiście obejść bez doskonale znanych wtryskarek Janus. Są to maszyny hybrydowe o zużyciu energii porównywalnej z maszynami elektrycznymi, gwarantujące jednocześnie poziom wydajności, który jest niemal niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu standardowych elektrycznych wtryskarek.

Seria Janus przewiduje nową koncepcję modułową, która pozwala na konfigurację w różnych wersjach, tak aby zapewnić użytkownikowi indywidualne rozwiązania dla konkretnych aplikacji. Podczas wystawy pokazano wtryskarkę Janus o sile zwarcia 330 ton wyposażoną w nowy system „Smart Energy".

Ostatnią serią wtryskarek prezentowaną przez Negri Bossi był nowy model serii Vector o sile zwarcia 800 ton. Jednym z innowacyjnych rozwiązań tej serii jest fakt, że układ zamykania został kompletnie przeprojektowany zgodnie z najnowszymi kryteriami obliczeniowymi, dzięki czemu maszyna jest jeszcze bardziej wytrzymała.
Wtryskarka jest również rozpoznawalna dzięki dużej prostokątnej przestrzeni między kolumnami, większej płycie ruchomej i większemu skokowi wypychacza. Zastosowano w niej ponadto łatwiejszy dostęp do strefy formy. Inne interesujące elementy tego rozwiązania obejmują jednostkę wtryskową wyposażoną w szybki system zmiany ślimaka i cylindra.

Firma Negri Bossi na niedawnych targach K 2010 w Düsseldorfie pojawiła się z wieloma nowymi technologiami i projektami.


Jednostka wtryskowa została zaprojektowana stosownie do przetwórstwa wszystkich tworzyw termoplastycznych. Z kolei układ hydraulicznych komponentów ograniczono do minimum, a dzięki zastosowaniu pomp o zmiennej wydajności układ sterowania został całkowicie odnowiony. Seria Vector dysponuje dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości.

Na K 2010 Vector produkował komponenty meblowe.

Czytaj więcej: