Hyundai Engineering wchodzi na plac budowy Polimerów Police

Hyundai Engineering wchodzi…

Zarząd Grupy Azoty Polyolefins w obecności wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca oraz prezesa zarządu Grupy Azoty Wojciecha Wardackiego przekazał plac budowy firmie Hyundai Engineering Co. Ltd ("Hyundai''). Tym samym generalny wykonawca będzie mógł rozpocząć prace budowlane na terenie przyszłego terminala przeładunkowo - magazynowego. 

7 stycznia 2020 r. Grupa Azoty Polyolefins przekazała plac budowy generalnemu wykonawcy projektu "Polimery Police''. Prace budowlane będą prowadzone w oparciu o pozwolenie podpisane jeszcze 20 grudnia 2019 przez Marka Subocza, wicewojewodę zachodniopomorskiego. Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę dotyczy prac w obszarze Terminala Przeładunkowo - Magazynowego (gazoportu). Jest to pierwsze z serii wielu pozwoleń na budowę, które są obecnie w trakcie procedowania przez organy administracji samorządowej. 

- Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przekazać plac budowy naszemu generalnemu wykonawcy, który niezwłocznie rozpocznie na tym terenie prowadzenie prac. Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w harmonogramie realizacji projektu, co stanowi dobrą prognozę na cały rozpoczęty właśnie rok. Jestem przekonany, że prace będą teraz już w widoczny sposób postępowały, a w najbliższym czasie umożliwimy firmie Hyundai realizację kolejnych elementów zakładu - mówił podczas uroczystości Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. 

Zapytaliśmy prezesa Wardackiego, jakie znaczenie dla polskiej branży tworzyw sztucznych ma realizacja projektu Polimery Police?

- Projekt Polimery Police ma ogromne znaczenie dla gospodarki polskiej, dla przemysłu chemicznego jak również dla samej Grupy Azoty. Dzięki wytwarzanemu tutaj polipropylenowi i propylenowi uda nam się ograniczyć deficyt produktowy, bo w tej chwili Polska jest ogromnym importerem, jak również mnóstwo firm przetwarzających polipropylen rozwija się i ma problem z dostępem do tego surowca. Dla Grupy Azoty jest to projekt bardzo ważny, ponieważ pozwoli nam uzyskiwać prawie jedna trzecią przychodów z obszaru tworzyw sztucznych, co patrząc na cykle koniunkturalne w obszarze nawozów pozwoli nam bezpiecznie rozwijać się i modernizować całą Grupę Azoty - powiedział Wojciech Wardacki.


W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będą wchodziły instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy oraz infrastruktura logistyczna. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld EUR (ok. 6,5 mld zł), tym samym jest to największa inwestycja w polskiej branży chemicznej. Budowa ma zostać zakończona już w 2022 r., a w IV kw. tego roku planowane są pierwsze dostawy dla klientów komercyjnych.

- Jest to projekt kompleksowy zapewniający cały obszar zaopatrzenia w surowce, jak również kwestie logistyczne związane z magazynowaniem i wysyłaniem gotowych produktów - dodał prezes Wardacki w rozmowie z reporterem Plastech.pl

JL/GR

Zdjęcie: Grupa Azoty


Czytaj więcej:
Umowy 167
Relacja 186