II Konferencja Forum Druku 3D

II Konferencja Forum Druku…
Konferencja, która odbyła się 29 listopada 2017 roku w Krakowie stanowiła podsumowanie dotychczasowych osiągnięć w branży druku 3D. Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli poznać wiele inspirujących przykładów zastosowania technologii przyrostowych, a także skanowania 3D i projektowania 3D. Prelegenci potwierdzili, że są to komplementarne technologie, które z kolei z powodzeniem wspierają konwencjonalne metody produkcji.

Tegoroczne Forum Druku 3D odbywało się w trakcie Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL oraz Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Wszystkie wydarzenia odbywające się pod dachem hali EXPO Kraków doskonale się uzupełniały, stanowiąc dobry przykład innowacyjności małego wycinka polskiej gospodarki. Organizatorami Forum Druku 3D jest dystrybutor systemów do druku 3D, skanerów 3D oraz usług szybkiego prototypowania - firma CadXpert.

Nieograniczone możliwości

Najwięcej konferencyjnych wystąpień dotyczyło oczywiście addytywnych metod przyrostowych. Zaproszeni prelegenci omawiali specyfikacje i rozwiązania dotyczące technologii FDM, PolyJet, SLA i SLS. Każde wystąpienie obfitowało w autentyczne przykłady wdrożeń systemów druku 3D oraz nietypowych realizacji. Kolejnym podejmowanym tematem było zastosowanie skanowania 3D w różnych gałęziach przemysłu. Eksperci z Evatronix skupili się przede wszystkim na designie w branży automotive, ale nie brakowało i innych inspirujących przykładów. Wystąpienia prelegentów potwierdziły, że technologie 3D znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i edukacji. Na uwagę zasługuje apel prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o większe wsparcie dla instytucji naukowych. Profesor uświadomił słuchaczom, że innowacyjność nie jest możliwa bez wzajemnej, ścisłej współpracy jednostek naukowych i badawczych z przedsiębiorstwami.

Teoria i praktyka

Konferencja Forum Druku 3D to nie tylko wykłady i dyskusje z ekspertami, lecz również praktyczne warsztaty. Uczestnicy mieli okazję poznać dokładnie budowę drukarek 3D oraz ich funkcje. Na warsztatach „Drukowanie 3D w praktyce” zaprezentowano urządzenia Stratasys F370 (z serii F123) oraz Formlabs Form 2. Na warsztatach poświęconych skanowaniu 3D przedstawiono ręczne skanery światła strukturalnego z serii EinScan-Pro. W trzeciej sali odbyło się spotkanie, na którym każdy uczestnik mógł poznać zasady projektowania pod druk 3D w oprogramowaniu IRONCAD. Wszystkie warsztaty przeciągnęły się poza zaplanowany w agendzie czas, co pokazuje, jak bardzo uczestnicy Forum Druku 3D byli zainteresowani technologiami 3D. Dodatkowo podczas trwania całej Konferencji każdy mógł zobaczyć i wziąć do ręki przykładowe wydruki, zaglądnąć do drukarki 3D lub zobaczyć skanery 3D w akcji.
Konferencja zakończyła się długo po opuszczeniu przestrzeni wystawowej przez uczestników targów. Ten fakt i wysoka frekwencja potwierdzają, że Forum Druku 3D jest wydarzeniem, które warto wpisać do swojego kalendarza. Organizatorzy już teraz zapraszają na trzecią edycję, która z całą pewnością odbędzie się pod koniec 2018 roku w Krakowie.

Pobierz materiały z Konferencji


Źródło: CadXpert

Czytaj więcej: Konferencje 275 Druk 3D 157

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot
 

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot oraz Formlabs. Oferujemy drukarki 3D, skanery 3D i usługi drukowania 3D w 5 technologiach.

Polska


Reportaże

Forum

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26