Innowacje KraussMaffei dla przetwórców tworzyw

Innowacje KraussMaffei dla… Podczas tegorocznych targów K firma KraussMaffei zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania pod hasłem "Trendgineering", chcąc wskazać w ten sposób na innowacyjność swoich technologii i ich rolę w kształtowaniu przyszłości branży tworzyw. Główne obszary, w których firma poszukuje nowych dróg dla przetwórców tworzyw, to m.in. lekkie konstrukcje dla branży samochodowej, produkcja cienkościennych opakowań czy wytwarzanie elementów z materiałów kompozytowych.

Jedną z nowości firmy zaprezentowanych w Düsseldorfie była wtryskarka GX 900 przeznaczona do produkcji dużych elementów, między innymi dla branży transportowej. Cechą wyróżniającą tę maszynę jest nie tylko jej szybkość - czas cyklu produkcji skrzynek do warzyw wynosił ok. 7 s - lecz także możliwość szybkiej, w pełni zautomatyzowanej wymiany formy wtryskowej. Wymiana formy, a tym samym - zmiana produkcji - odbywa się w czasie 2,5 minuty.

Innym godnym uwagi rozwiązaniem była technologia produkcji kompozytów RTM (Resin Transfer Moulding). Na przykładzie wykonanego z materiału kompozytowego elementu dachu samochodu producent wtryskarek przedstawił ulepszony proces, w wyniku którego powstaje element nadający się bezpośrednio do malowania. Uzyskanie takiego efektu było możliwe dzięki zastosowaniu dwufazowego procesu - w pierwszej fazie następuje wtrysk poliuretanów do gniazda zawierającego preformę z włókna węglowego, w drugiej zaś na utwardzoną już powierzchnię natryskuje się materiał powierzchniowy. Cały cykl produkcji zajmuje jedynie 7 minut.

Z kolei na wtryskarce AX 130 pokazano zastosowanie technologii MuCell w połączeniu z systemem Dynamic Mold Heating. Taka kombinacja pozwala na produkcję takich detali wykonanych z tworzyw spienionych, które będą charakteryzować się estetyczną, gładką powierzchnią zewnętrzną. Przykładem takiego detalu była produkowana na targach obudowa pralki

Więcej na temat zaprezentowanych rozwiązań opowiadają przedstawiciele KraussMaffei w naszym materiale wideo.


Czytaj więcej:
Maszyny 601
Wideo 168