Inwestycja Mondi w Świeciu, albo w czeskim Steti

Wciąż nie wiadomo, czy planowana inwestycja koncernu Mondi zostanie zlokalizowana w Świeciu, gdzie mieści się jego polski oddział - Mondi Packaging Paper, czy też w czeskim Steti. Sprawa jest poważna, bo wartość inwestycji to ok. 320 mln euro.

- Decyzja wciąż nie została podjęta, żadne ustalenia nie zostały w tej sprawie poczynione. To pewnie kwestia miesięcy – usłyszeliśmy w siedzibie Mondi Packaging Paper.

Mondi, większościowy udziałowiec Mondi Packaging Paper Świecie S.A. rozważa od jakiegoś czasu budowę nowej maszyny do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego o zdolności produkcyjnej ok. 470 tys. ton rocznie. Ma ona powstać przy jednym z jego zakładów papierniczych w Europie Centralnej. W grę wchodzi Świecie, albo czeskie Steti.

Jednym z czynników decydującym o lokalizacji jest poziom pomocy publicznej (m.in. subsydia z UE) dostępnej w Czechach i Polsce. Projekt obejmuje instalację nowej tekturnicy o zdolności produkcyjnej ok. 250 milionów mkw. W skali roku, a także makulaturowni.

Szefostwo koncernu pracuje jeszcze nad studium wykonalności projektu. Co oznacza realizacja zadania? Jeśli okaże się, że inwestycja zostanie przeprowadzona w naszym kraju, to powstanie ponad 500 miejsc pracy. Przewidywany terminem uruchomienia fabryki, to 2009 r.

Wiadomo za to, że w 2007 r. MPP Świecie wyłoży 12 mln zł na modernizację dwóch innych maszyn. Ich przestój nie powinien jednak spowodować obniżenia rocznego wolumenu produkcji.

Mondi Packaging Paper Świecie S.A. jest producentem wysokiej jakości papierów do produkcji tektury falistej oraz worków papierowych. W 2006 r. przychód firmy wyniósł ponad 1,44 mln zł, a eksport przekroczył 77 proc. całkowitej sprzedaży w ujęciu ilościowym.

MPP Świecie jest jednym z pięciu głównych producentów asortymentów opakowaniowych dla przemysłu produkcji worków i tektury falistej w Europie. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 824 tys. ton papieru dla przemysłu wytwarzającego tekturę falistą i worki papierowe.