Jak zrobić wskaźnik poziomu cieczy?

Jak zrobić wskaźnik poziomu…
Jedną z podstawowych funkcji eksploatacyjnych w zbiornikach substancji płynnych jest możliwość odczytu poziomu znajdującej się wewnątrz cieczy. Sposób odczytu poziomu uzależniony jest od wielu czynników m.in. przeznaczenia zbiornika, właściwości cieczy, środowiska pracy itp. Często zdarza się, że nie możemy znaleźć gotowego wskaźnika, spełniającego wszystkie nasze wymagania. Najlepiej było by zrobić go samemu. Pytanie tylko jak?

Wzrokowa kontrola poziomu cieczy w zbiorniku (odczyt poziomu) może być realizowana na różne sposoby. Jednym z nich jest wycięcie otworu w ścianie zbiornika i zastąpienie wyciętej części elementem z przezroczystego tworzywa, bądź szkła (zdjęcie powyżej). Wymaga to jednak znacznej ingerencji w zbiornik i często sprawia problemy ze szczelnością połączenia. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, jest wykorzystanie do wskazania poziomu cieczy zasady działania układu naczyń połączonych, w których poziom cieczy przy jednakowym ciśnieniu jest taki sam (Rys. 1).

Zbiornik

Rys. 1 Przykład wykorzystania układu naczyń połączonych do wskazywania poziomu cieczy

Wykonujemy w tym celu dwa otwory w ścianie zbiornika. Jeden na wysokości maksymalnego mierzonego poziomu cieczy, drugi na poziomie minimum. W otworach montujemy kątowe krućce przyłączeniowe (na przykład z instalacji C.O.), a pomiędzy nimi przezroczysty wężyk z tworzywa, do którego wpływać będzie ciecz ze zbiornika. Skonstruowany w taki sposób element nazywany jest kolumnowym wskaźnikiem poziomu cieczy.

Samodzielne wykonanie kolumnowego wskaźnika poziomu cieczy w opisany powyżej sposób nie zawsze może być wystarczające. Co w sytuacji gdy:
  • nie jesteśmy pewni, czy stworzona konstrukcja będzie szczelna?
  • nie wiemy jakie materiały zastosować lub nie możemy znaleźć materiałów składowych odpornych na istniejące w naszym zbiorniku medium, jego ciśnienie, temperaturę itp.?
  • wskaźnik będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne?
  • koszty zaprojektowania wskaźnika, znalezienia / wykonania odpowiednich komponentów i jego przetestowania są niewspółmierne do naszych oczekiwań?
  • nie chcemy zajmować się wykonywaniem takiego wskaźnika samodzielnie?
W takich przypadkach możemy samodzielnie „skonstruować” wskaźnik wykorzystując do tego celu gotowe i dostępne w standardzie, poszczególne elementy. Elesa+Ganter jako jedyna na rynku firma oferuje samodzielną konfigurację kolumnowych wskaźników poziomu cieczy, która jest możliwa do zastosowania w modelu HCK.

Wskaźniki HCK składają się z dwóch uchwytów przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą stalowych śrub. Pomiędzy uchwytami znajdują się: tylna osłona, rurka oraz opcjonalnie przedni ekran ochronny (Rys.2).

Budowa czujnika poziomu cieczy

Rys.2: Budowa kolumnowego wskaźnika poziomu cieczy serii HCK


brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska