K 2010: eksplozja nowych maszyn

K 2010: eksplozja nowych maszyn Ostatnia edycja targów K w Düsseldorfie była idealną okazją do przyjrzenia się maszynowym nowościom w branży tworzyw sztucznych, które na ten rok przygotowali producenci. Będąc na K 2010 postaraliśmy się zapoznać z tym co mieli do zaoferowania najważniejsi światowi oferenci maszyn. Prezentujemy zatem przegląd tegorocznych osiągnięć największych światowych producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw.

Wszystkie maszynowe nowości nawiązywały do kilku kluczowych wyróżników dominujących obecnie w sektorze produkcji wtryskarek. Jest to lepsze wykorzystanie instalacji dzięki krótszym czasom produkcji, większej elastyczności i krótszym czasom przezbrajania. Istotnym walorem są też skrócone cykle, niższe koszty jednostkowe i wyższa wydajność dzięki szybszym ruchom maszyn, efektywniejszemu chłodzeniu oraz intensywniejsze stosowanie wysoko efektywnych energetycznie napędów w celu zmniejszenia energochłonności i kosztów energii.

K 2010


Engel z wynikiem lepszym o 60 proc.
Lider światowego rankingu producentów wtryskarek, austriacki Engel, na K 2010 mógł się cieszyć. Ogłosił bowiem, że mijający rok skończy z 60 proc. zwyżką jeśli idzie o poziom sprzedaży swoich urządzeń. W dodatku jego fabryki w Austrii i Azji osiągnęły największy poziom wydajności w całej swej historii. Strzałem w dziesiątkę było wprowadzenie robotów z serii Viper, które pozwoliły koncernowi zabezpieczyć pozycje w segmencie automatyki. Jeden na cztery sprzedawane obecnie w Europie roboty pochodzi właśnie od Engla. Koncern w ciągu ostatnich pięciu lat podwoił także swój udział na europejskim rynku wtryskarek z siłą zamykania powyżej 400 ton. W 2005 r. było to 20 proc. teraz już prawie 40 proc. Tyle o sytuacji rynkowej.
Na K 2010 Austriacy zaprezentowali 20 maszyn, w tym 11 na własnym stoisku. Ciekawą propozycją była np. kompaktowa, w pełni elektryczna wtryskarka Engel e-max, na której pokazano w jaki sposób szybko i energooszczędnie, a także na małej powierzchni i z doskonałą precyzją można produkować poszczególne elementy elektroniczne.

Wydajnym sposobem na produkcję zaprasowywanych elementów okazała się też pionowa wtryskarka z ulepszoną funkcją elektrycznego dozbrajania. Dzięki w pełni elektrycznemu agregatowi wtryskowemu gwarantuje ona wysoką precyzję podczas bardzo krótkich cykli. Jest też energooszczędna dzięki użyciu serwohydraulicznego napędu ecodrive i zautomatyzowaniu poprzez zastosowanie nowego robota z serii Viper.

Wartym wspomnienia punktem targowej prezentacji Engla był również pokaz pracy maszyny Victory combi. Odbywała się na niej produkcja dwukomponentowego zaworu na potrzeby branży medycznej z zastosowaniem procedur clean roomu. Wyjmowanie elementów odbywało się za pomocą sześcioosiowego robota, który kontrolował kamerą poszczególne części, a potem odkładał je według kolejności gniazd w formie. Laminarny przepływ powietrza wewnątrz clean roomu zabezpieczał dalszy transport detali.

K 2010


Czytaj więcej:
Rynek 1095
Targi 1276

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Reportaże

Forum