Kauczuk pomysłowo wykorzystany

Kauczuk pomysłowo wykorzystany… Ciekawa nowość japońskiej firmy Yokohama. Mowa o technologii Advanced Inner Liner, stosowanej przy produkcji opon samochodowych.

Niezwykle cienka i lekka wkładka wewnętrzna o nazwie Advanced Inner Liner zmniejsza utratę powietrza w oponie o ponad jedną trzecią. To jej główna zaleta, za którą kryją się już konkretne korzyści. Tym samym poprawia bowiem bezpieczeństwo jazdy, oszczędność paliwa oraz żywotność opony. Swoją grubością przypomina kartkę papieru. Wkładka powstała z połączenia elastycznej gumy i oryginalnego tworzywa sztucznego o właściwościach, które prowadzą do tego, że przepuszczanie powietrza staje się niemal niemożliwe. Zastępuje stosowaną obecnie w oponach wkładkę butylową, która jakiś czas temu wyparła zwykłą dętkę.

Advanced Inner Liner promowana jest jako rewolucja w branży oponiarskiej. W sytuacji, gdy nad zachowaniem właściwego ciśnienia w oponach od dawna pracują inżynierowie koncernów oponiarskich na całym świecie, Japończykom udało się, jak sami przyznają, stworzyć materiał zapobiegający stratom ciśnienia powietrza.

Technologia Advanced Inner Liner


Eliminacja tego problemu okazuje się bardzo istotna, gdy pozna się detale. Oto bowiem straty powietrza w konwencjonalnych oponach są efektem jego przenikania przez mikroskopijne przestrzenie pomiędzy cząsteczkami gumy w ściankach opon. Stopniowy i regularny ubytek powietrza z opony powoduje natomiast jej nieprawidłowe ugięcie. To zaś w konsekwencji prowadzi do tego, że następuje gromadzenie się nadmiernego ciepła i wzrasta ryzyko uszkodzenia oraz nadmiernego zużycia. Ponadto niedostateczne ciśnienie zwiększa także opory toczenia opony. Stan taki oznacza, że niezbędne staje się zwiększenie mocy silnika potrzebnej do poruszania samochodu. Najłatwiej można to sobie wyobrazić na przykładzie jazdy rowerem. Im mniejsze ciśnienie w oponach roweru tym więcej siły trzeba włożyć w jazdę na nim. Efektem niedostatecznego ciśnienia jest też wydłużona droga hamowania samochodu, większe zużycie paliwa oraz krótszy przebieg opon.

Technologia Advanced Inner Liner ma to wszystko eliminować.

Czytaj więcej: