Konferencja "BASF dla planety" - BASF Polska zamyka obieg

Wolman - produkty do impregnacji drewna

Biodegradowalność jest immanentną cechą drewna, w przypadku tworzyw sztucznych BASF inwestuje w rozwiązania, które zredukują czas rozkładu w środowisku naturalnym. W przypadku drewna sytuacja jest odwrotna. Aby wykorzystywać drewno w codziennych zastosowaniach, szczególnie na zewnątrz przy kontakcie z gruntem musi być ono zabezpieczone przed biotycznymi czynnikami rozkładu drewno, głównie grzybami i owadami. W ten sposób zamknięty w drewnie dwutlenek węgla jest wyłączony z obiegu na wiele lat. Substancje zabezpieczające drewno były jednymi z pierwszymi w historii substancjami podlegającymi regulacjom. Firma BASF Wolman od kilku dekad jest liderem w produkcji impregnatów o najłagodniejszym profilu ekotoksykologicznym, które są zgodne i zatwierdzone w europejskiej organizacji BPR (Biocidal Products Regulation).

Olej palmowy z certyfikowanych źródeł

Olej palmowy i olej z ziaren palmowych są dziś na ustach wszystkich - w dosłownym tego słowa znaczeniu. Oba te surowce można znaleźć w składzie co drugiego produktu sprzedawanego w supermarketach - od pizzy poprzez margarynę aż po szampony i środki czyszczące. Globalne zużycie oleju palmowego i oleju z ziaren palmowych wzrosło gwałtownie z poziomu około 4 milionów ton metrycznych pod koniec lat 70. ubiegłego wieku do około 70 milionów ton w ostatnim czasie. Jeśli kwestia ta nie zostanie potraktowana w sposób odpowiedzialny, uprawa palmy olejowej może doprowadzić do zniszczenia cennych lasów tropikalnych i torfowisk, zagrozić różnorodności biologicznej i wywołać konflikty społeczne. BASF już od dawna kładzie nacisk na zakup oleju palmowego i jego pochodnych z certyfikowanych źródeł, a w ostatnim czasie koncern został członkiem założycielem Polskiej Koalicji ds Zrównoważonego Oleju Palmowego.

Mass Balance dla warsztatów lakierniczych

Warsztaty poszukują rozwiązań dających przewagę na rynku. Jednocześnie w branży motoryzacyjnej coraz większy nacisk kładzie się na kwestie ekologii, rozsądne gospodarowanie zasobami oraz projektowanie rozwiązań zrównoważonych środowiskowo i społecznie. Ten trend widoczny jest przede wszystkim u producentów pojazdów, jednak - co oczywiste - przekłada się on na warsztaty naprawcze. Również klienci tych warsztatów zaczynają oczekiwać, że ich pojazdy będą naprawiane przy użyciu materiałów i w procesach jak najmniej obciążających środowisko.  Odpowiedzią jest zasada Mass Balance - podobna do tej, jaką stosuje się w tzw. "zielonej" elektryczności. Idea polega na włączeniu do procesu produkcji, obok tradycyjnych surowców kopalnych, zasobów odnawialnych, takich jak biogaz czy bionafta. Finalny produkt jest technicznie i jakościowo identyczny z tym, jaki uzyskuje się w procesie produkcji wykorzystującym wyłącznie zasoby kopalne. Każdy zakup produktu z grupy “Mass Balance” zwiększa udział biokomponentów w ogólnym procesie produkcyjnym. Stąd klient BASF ma bezpośredni wpływ na poziom zrównoważenia naszych procesów produkcyjnych i oferty produktów.

Biodegradowalne tworzywa sztuczne

BASF wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), zgodnie z którą produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a odpady, jeżeli już powstaną, powinny być traktowane jako surowce wtórne, które można przetworzyć i ponownie wykorzystać. Przykładem produktu wpisującego się w GOZ jest ecovio - tworzywo biodegradowalne, z którego można produkować m.in. worki na śmieci czy zakupy, woreczki na owoce, kubki jednorazowe czy rolniczą folię do ściółkowania. Dzięki biodegradowalności te produkty same rozkładają się w przyrodzie, choć najlepiej, jeśli są zebrane i odpowiednio składowane. W takich warunkach w kilka tygodni rozkładają się do postaci kompostu, który można następnie wykorzystać jako nawóz.

Performance Materials

Dział Performance Materials łączy pod jednym dachem całą wiedzę BASF dotyczącą innowacyjnych, niestandardowych tworzyw - takich jak np. Infinergy (materiał o wielu zastosowaniach, stosowany np. w adidasach - elastyczny jak guma, ale dużo lżejszy), Elastopave (nowy koncept dla wodoprzepuszczalnych nawierzchni - oparty na naturalnych kruszywach) czy Slentex (wszechstronna areożelowa termoizolacja nowej generacji o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła na rynku). Dział ten działa w czterech głównych sektorach przemysłu: transporcie, dobrach konsumpcyjnych, zastosowaniach przemysłowych i budownictwie - ma bogatą ofertę innowacyjnych produktów i usług oraz głębokie zrozumienie rozwiązań systemowych zorientowanych na wymagające aplikacje. Dział Performance Materials  stawia na innowacje i ciągle rozwija swoje portfolio produtków. Tylko w samym pażdzierniku 2019 odbyły się dwie premiery produktowe: Ultramid - piana cząsteczkowa do szerokiego zakresu zastosowań oraz Elastopir Blue: innowacyjny system izolacji termicznej o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła do stosowania przy produkcji płyt warstwowych nowej generacji.

basf-dla-planety5


Zakład produkcji katalizatorów

Fabryka katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej to największy, należący do BASF, zakład produkcji katalizatorów w Europie. Inwestycja o wartości 150 mln euro, została uruchomiona w 2014 roku, umożliwiając firmie BASF podwojenie produkcji katalizatorów na Starym Kontynencie. W tym momencie w zakładzie pracuje 10 linii produkcyjnych dostarczając rozwiązania dla silników benzynowych oraz Diesla, do samochodów osobowych, ciężarowych oraz pojazdów specjalnych. Wykorzystywane do produkcji masy katalitycznej metale szlachetne są odzyskiwane, z pozostałej po procesie powlekania substratów, masy katalitycznej oraz z odpadów produkcyjnych. Nasze innowacyjne rozwiązania pomagają producentom pojazdów spełniać najsurowsze normy emisji.

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska