Koniec produkcji Bisfenolu

Koniec produkcji Bisfenolu Od 1 stycznia spółka PCC Synteza z grupy PCC zaprzestaje produkcji Bisfenolu A. Instalacja miała możliwość produkcji ok. 13-15 tys. ton BPA rocznie. O sprawie informuje portal wnp.pl.

Bisfenol A jest surowcem do otrzymywania żywic epoksydowych, które ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane przy pokrywaniu powierzchni i wytwarzaniu profili różnorodnego zastosowania. Bisfenol A używany jest do produkcji żywic poliwęglanowych mających zastosowanie przy produkcji elementów konstrukcyjnych, w przemyśle samochodowym, przy wytwarzaniu sprzętu medycznego, wyrobów sportowych. Żywice poliwęglanowe służą też do pokrywania powierzchni. Bisfenol A jest używany do produkcji żywic poliestrowych nienasyconych, żywic polisulfonowych oraz polieteroimidów.

Zdaniem wielu naukowców Bisfenol jest surowcem, który fatalnie wpływa na ludzki organizm. Dostaje się do organizmu człowieka z jedzeniem, napojami, wodą pitną z rur z tworzyw sztucznych, produktami dentystycznymi, podczas wdychania kurzu, a nawet przez skórę. Stwierdzono, że wyższe stężenia BPA wiążą się m.in. z częstszym występowaniem chorób dotyczących układu krążenia.

Właśnie fakt negatywnego wpływu na zdrowie oraz fakt, że technologia produkcji Bisfenolu A w PCC Synteza była przestarzała miały wpływ na wstrzymanie produkcji.

Czytaj więcej:
Rynek 1103

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4