Krones dostarczył linię dla firmy PepsiAmericas

Krones dostarczył linię dla… Po linię firmy Krones sięgnęła właśnie firma PepsiAmericas. Linię technologiczną uruchomiono w fabryce koncernu w Michrowie. Na nowej aseptycznej linii odbywać się będzie produkcja napojów Lipton Ice Tea oraz soków Toma. Specjalna technologia pozwala na wytwarzanie tych napojów bez stosowania konserwantów.

Od 16 lat w Michrowie pracuje jedna z dwóch zlokalizowanych w Polsce fabryk amerykańskiego koncernu PepsiAmericas. Firma jest drugim na świecie, pod względem wielkości, producentem, sprzedawcą i dystrybutorem napojów PepsiCo. Działa w blisko 20 państwach, m.in. w Polsce.

W ubiegłym tygodniu michrowska fabryka PepsiAmericas została wzbogacona o nową linię technologiczną do aseptycznego napełniania. Pozwoli to na produkowanie większej ilości zdrowszych napojów, na które zapotrzebowanie stale rośnie. Na nowej linii Krones wytwarzane będą produkty Lipton Ice Tea oraz soki Toma i to bez zawartości konserwantów i sztucznych barwników. Wartość inwestycji to 25 mln dolarów. Dzięki niej produkcja jeszcze w tym roku wzrośnie o ok. 10 proc., a w 2009 r. jej wzrost sięgnie już poziomu 30 proc. Napoje trafią do punktów sprzedaży w Polsce oraz do krajów nadbałtyckich.

Linia firmy Krones

Czym charakteryzuje się i co wchodzi w skład linii aseptycznej Krones?

Do jej sprawnej obsługi potrzeba sześciu osób. Linia jest w pełni zautomatyzowana. Złożona jest z pięciu zintegrowanych części. Są to: syropiarnia, rozdmuchiwarka, aseptyczna rozlewaczka, etykieciarka butelek oraz sucha pakowarka.

Produkcja rozpoczyna się w syropiarni. Napój jest tam pasteryzowany i przesyłany do sterylnego zbiornika buforowego. Wykonane z tworzywa PET butelki produkowane są z kolei w rozdmuchiwarce. Innym istotnym elementem składowym linii jest rozlewaczka aseptyczna, w której sterylizuje się opakowania, a następnie nalewa do nich sterylny, po uprzednim dokonaniu pasteryzacji, produkt.

Sterylizacja opakowań wykonywana jest chemicznie w stabilizowanym połączeniu organicznego kwasu nadoctowego, kwasu octowego i nadtlenku wodoru. Po wyjałowieniu chemicznym opakowania są dokładnie myte. Wszystkie media takie jak woda, para, azot i powietrze przed użyciem podlegają odkażeniu termicznemu bądź dokładnemu filtrowaniu. Wodę wykorzystywaną do procesu produkcyjnego należy oczyścić metodą odwróconej osmozy.

Przedostatnią fazą produkcji, odbywającej się na linii jest etykietowanie butelek. Etykieciarkę opuszczają gotowe butelki i są one następnie transportowane wprost do pakowalni suchej. Jest to miejsce, gdzie opakowania pakuje się w zgrzewki, układa w palety, a w ostatnim etapie zabiera z linii produkcyjnej wózkami widłowymi.

Fabryka w Michrowie posiada oczywiście odpowiednie certyfikaty: wdrożony system bezpieczeństwa HACCP oraz własne systemy jakościowe PepsiCo.

Krones AG, to międzynarodowa grupa oferująca specjalistyczne rozwiązania systemowe dla przemysłu spożywczego i napojowego. Działa również w Polsce. Jest jednym z pionierów, odpowiadających za dynamiczny rozwoju branż napojowej i wód mineralnych. Dużo energii poświęca na wprowadzanie opakowań PET.

Czytaj więcej:
Maszyny 532

brak
 

Producent maszyn i kompletnych linii technologicznych do produkcji i rozlewu w butelki PET, butelki szklane, puszki, oraz instalacji recyklingu butelki PET

Polska

Reportaże

Forum