Lanxess mocniej koncentruje się na sektorze elektomobilności

Szeroki wachlarz zastosowań

Koncern Lanxess zidentyfikował pewien zestaw kluczowych zastosowań dla swoich tworzyw sztucznych w dziedzinie elektromobilności. Obok systemów ładowania, falowników, silników elektrycznych i jednostek wspomagających takich jak pompy chłodzące oraz systemy ogrzewania wnętrza główny nacisk kładziony jest na system akumulatorów. W tym obszarze ewentualne zastosowania obejmują uchwyty do ogniw, podkładki dystansujące, pokrywy, przewody zasilające, mechanizmy nośne modułów oraz elementy obudowy. W wielu z tych zastosowań producenci komponentów elektrycznych i elektronicznych wykorzystują tradycyjne materiały takie jak odlewy metalowe. – Dostrzegamy tutaj ogromny potencjał związany z zastępowaniem tych materiałów materiałami o wysokim module sprężystości oraz materiałami kompozytowymi wzmocnionymi włóknami szklanymi ciągłymi, na przykład, w elementach nośnych modułów elektronicznych w obszarze akumulatorów. Poprzez przekazywanie zaleceń dotyczących materiałów i wzorów części opracowanych specjalnie pod konkretne tworzywa sztuczne wspieramy producentów chcących wykorzystać potencjał ultralekkich konstrukcji, ich dużą elastyczność w projektowaniu oraz wysoki potencjał w zakresie obniżającego koszty integrowania funkcji. Dzięki niezrównanej wytrzymałości i sztywności bezhalogenowy, opóźniający zapalenie poliamid 6 Durethan BKV45FN04 jest idealny nie tylko do produkcji konstrukcji nośnych modułów, lecz również ram ogniw i pokryw.

Zapobieganie korozji elektrycznej

W tworzywach sztucznych wykorzystywanych do produkcji części znajdujących się pod napięciem w akumulatorach o wysokich napięciach poziom dodatków zawierających metale i halogenki musi być możliwie najniższy w celu zapobieżenia uszkodzeniom lub awariom w wyniku korozji elektrycznej. Przykłady takich materiałów obejmują poliamidy marki Durethan o oznaczeniu H3.0 lub XTS3 wskazującym na stabilizację termiczną. - Aby zaspokoić wyjątkowo wysokie wymagania w tym zakresie, wraz z naszymi klientami opracowujemy aktualnie nowe związki pod nazwą Durethan LHC. "LH" oznacza niską zawartość halogenków - podkreślił Julian Haspel. - Pierwszym produktem z tej serii jest poliamid 6 Durethan BKV30H3.0EF DUSLHC o wysokiej płynności.

Pojazdy bezzałogowe i infrastruktura do pojazdów elektrycznych

Materiały strukturalne produkowane przez koncern Lanxess oferują również ogromny potencjał w dziedzinie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i systemów wspomagania kierowców, włączając w to systemu zaprojektowane dla pojazdów bezzałogowych. - Przewidujemy, że te materiały będą wykorzystywane w zastosowaniach takich jak obudowy, włączniki automatyczne i terminale w stacjach ładujących - powiedział Julian Haspel. Możliwe zastosowania w systemach wspomagania kierowcy obejmują łączniki i obudowy do czujników, wyświetlaczy i jednostek kontrolnych.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A