Lanxess na rynku chemii do akumulatorów

Lanxess na rynku chemii do…

Koncern Lanxess wkracza na rynek chemii do akumulatorów poprzez współpracę z Guangzhou Tinci Materials Technology Co. (Tinci), wiodącym światowym producentem materiałów do akumulatorów litowo-jonowych. Już w przyszłym roku na zlecenie chińskiego partnera koncern Lanxess będzie produkować formuły elektrolitowe do akumulatorów litowo-jonowych.

Elektrolit odpowiada za transport jonów litu w ogniwie akumulatora, tym samym będąc kluczowym  składnikiem akumulatorów litowo-jonowych. Dzięki wysokowydajnym formułom elektrolitów z Leverkusen firma Tinci stanie się krajowym dostawcą dla producentów ogniw akumulatorowych w Europie.

Do produkcji Lanxess wykorzysta zaawansowany technologicznie zakład, którego operatorem jest spółka zależna Saltigo, wiodący światowy producent specyfikacji niestandardowych. Elektrolity w tym zakładzie mogą być formułowane według najwyższych wymagań jakościowych. Saltigo wniesie do partnerstwa rozległą wiedzę chemiczną, zarazem poszerzając swoje doświadczenie w obszarze produkcji elektrolitów.

- Ożywienie w elektromobilności przyspiesza. Obecnie w Europie powstaje wiele nowych zakładów produkcji ogniw akumulatorowych. Ten szybko rozwijający się rynek oferuje również duże możliwości dla firmy Lanxess, szczególnie w obszarze chemii do akumulatorów. Już teraz produkujemy wiele surowców do produkcji baterii. Współpraca z Tinci to kolejny krok na drodze do zaistnienia na tym rynku - powiedział Anno Borkowsky, członek zarządu Lanxess.

Tinci jest jednym z wiodących światowych producentów soli przewodzących i elektrolitów, posiadającym trzy działające zakłady produkcji elektrolitów w Chinach i trzy dodatkowe w budowie.

Rozległe portfolio rozwiązań na potrzeby technologii akumulatorowych

Lanxess już teraz produkuje liczne chemikalia i materiały będące ważnymi składnikami w produkcji ogniw akumulatorowych. Przykładowo, ten producent specjalistycznej chemii jest jednym z wiodących europejskich producentów kwasu fluorowodorowego i fosforu. Substancje te są kluczowymi surowcami w produkcji wysokiej czystości soli przewodzącej heksafluorofosforanu litu (LiPF6). W USA Grupa pracuje również nad komercyjnym wydobyciem litu klasy akumulatorowej, ważnego surowca w produkcji materiałów katodowych i soli przewodzących. Lit ma być wydobywany w sposób przyjazny dla środowiska z solanki używanej w procesie wydobycia bromu w zakładzie Lanxess w El Dorado w amerykańskim stanie Arkansas.

Lanxess skupia się na nowej mobilności

Lanxess dostrzega duże możliwości rozwoju na rynku nowej mobilności. Dlatego w roku 2020 Lanxess stworzył na poziomie Grupy inicjatywę na rzecz elektromobilności i gospodarki o obiegu zamkniętym. - W ramach tej inicjatywy łączymy ważne przyszłościowe tematy, w których dostrzegamy strategiczny potencjał dla Lanxess. Naszym celem jest rozwijanie zrównoważonych opłacalnych modeli biznesowych wokół nowej mobilności i ekonomii cyrkularnej. Współpraca z Tinci to pod tym względem obiecujący projekt - podkreślił Philipp Junge, szef inicjatywy w grupie Lanxess.


Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A