MOL otwiera centrum badawczo-rozwojowe na Węgrzech

MOL otwiera centrum badawczo-rozwojowe…

MOL otworzył centrum badań i rozwoju im. György Mosonyi, dawnego prezesa Grupy. Mieszczące się w mieście Százhalombatta centrum zajmie się rozwojem produktów na bazie polioli. Wykorzystywany tam eksperymentalny system reaktorów, dostarczony przez thyssenkrupp Industrial Solutions należy do najnowocześniejszych tego typu instalacji na świecie. Pozostałe 90 proc. urządzeń stasowanych w nowym zakładzie zostało dostarczonych przez lokalnych dostawców. Ponadto, MOL zawarł z thyssenkrupp umowę o współpracy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych.

Strategia MOL Group 2030 zakłada zwiększenie udziału produkcji petrochemicznej w biznesie Grupy. Warta 1,2 mld USD inwestycja MOL w kompleks polioli w Tiszaújváros stanowi najważniejszy projekt na drodze do realizacji tego celu. Aby wesprzeć działalność nowego zakładu i zapewnić zgodność oferty z potrzebami rynku, MOL uruchomił własne centrum badań i rozwoju w Rafinerii Danube. W ramach tej wartej 10 mln USD inwestycji Grupa zbuduje zespół do 12 inżynierów i 7 techników, pracujących z najnowocześniejszym systemem reaktorów, dostarczonym przez thyssenkrupp Industrial Solutions.

Jednocześnie obie firmy zawarły umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju, która wesprze wejście obu firm na rynek polioli. thyssenkrupp pełnić będzie rolę dostawcy technologii, a także prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych (EPC), z kolei MOL będzie odpowiadać za produkcję i sprzedaż produktów na bazie polioli.

 - Patronem nowego centrum badań i rozwoju jest György Mosonyi, dawny prezes MOL, który w swojej pracy zawsze był głęboko oddany idei innowacji. Zakład stanowi najnowocześniejsze laboratorium, wyposażone we wszelką niezbędną aparaturę oraz przede wszystkim zespół, zdolny rozwijać ofertę produktową, która z powodzeniem trafi na rynek z fabryki polioli w Tiszaújváros. Nowy zakład jest wyjątkowy nie tylko dla MOL, stanowi bowiem jedno z najnowocześniejszych tego typu centrów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy przekonani, że wyniki jego prac będą miały znaczenie nie tylko lokalne, ale i międzynarodowe - powiedział Gabriel Szabó, EVP MOL Group ds. Downstream, :

- Dzięki umowie na wspólne prace badawczo-rozwojowe, nowe centrum R&D stanowi ważny krok w kierunku zdobycia nowych rynków, na które MOL skieruje swoje produkty na bazie polioli. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyczyni się również do sukcesów w dziedzinie zaawansowanych technologii z zakresu zrównoważonego rozwoju - dodał Sami Pelkonen, CEO działu Chemical & Process Technologies thyssenkrupp.

Nowe centrum R&D będzie prowadzić badania właściwości fizykochemicznych polioli, jak również testy laboratoryjne i eksperymenty aplikacyjne wykonanych z nich pianek poliuretanowych. Do lipca 2022 r., w nowo powstałym obiekcie zostanie opracowanych co najmniej 10 gatunków polioli. W celu porównania i walidacji wyników pomiarów firma planuje również współpracę z laboratoriami kilku węgierskich uczelni oraz niezależnymi instytucjami badawczymi. Współpraca ta pomoże w dalszym rozwoju metodologii wykorzystywanych w ośrodku badawczo-rozwojowym polioli i poszerzy bazę wiedzy uniwersytetów. Oprócz Grupy MOL, centrum będzie przez wiele lat oferować wyjątkową wartość węgierskiej i międzynarodowej społeczności naukowej.

Projekt MOL pod nazwą ''Badania i rozwój odmian polieterowych polioli z potencjałem rynkowym'', który jest wspierany przez Krajowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji kwotą 483 269 279 HUF, będzie również realizowany głównie w nowo otwartym centrum badawczym.


Czytaj więcej: