Maszyny za zaklejania kartonów na targach Pakfood

Maszyny za zaklejania kartonów…
Na odbywających się w ubiegłym tygodniu na targach Pakfood, pokazane zostały maszyny firmy 3M przeznaczone do zaklejania kartonów taśmą samoprzylepną. Omówimy kilka modeli urządzeń, z którymi można było zapoznać się podczas poznańskiej ekspozycji.

Pierwsze z urządzeń, model 3M Matic 100a, służy do zaklejania kartonów na liniach produkcyjnych o małym natężeniu ruchu i nadaje się do zastosowania w odniesieniu do lekkich opakowań.

Zdolności produkcyjne tego modelu dochodzą do granicy 30 kartonów na minutę. Dopasowanie Matica do wymiarów kartonu odbywa się ręcznie. Warto wiedzieć, że maszyna posiada specjalną głowicę, która ułatwia założenie taśmy samoprzylepnej. Głowica jest oparta na dwóch masztach. Ich rolą jest nadanie stabilności całej konstrukcji, a jednocześnie umożliwienie zmian w ustawieniu wysokości za pomocą jednej śruby regulacyjnej.

Także 30 kartonów w ciągu jednej minuty jest w stanie skleić kolejna z maszyn, model 3M Matic 700a. Ten typ powinno się jednak stosować, nie do lekkich opakowań, a do kartonów ważących nawet 40 kg.

Urządzenie zakleja kartony o jednakowych wymiarach. Jego system transportowy oparty jest na czterech pasach transmisyjnych: dwóch górnych i dwóch dolnych. Maszyna posiada też boczne rolki dociskowe, dzięki czemu może skutecznie obsłużyć także wysokie kartony, a pomiędzy klapami bocznymi opakowań nie widać żadnych szczelin i prześwitów.

Kolejne dwie odmiany maszyn 3M, to modele 3M Matic 700r oraz 3M Matic 800af.

Pierwszy, tym różni się od dwóch wcześniej wymienionych typów, że z powodzeniem działa na liniach produkcyjnych, gdzie występują kartony o rozmaitych rozmiarach.

Jest to urządzenie na tyle inteligentne, że automatycznie rozpoznaje i dopasowuje się do wysokości i szerokości opakowania. Mimo tego działa wolniej, niż wcześniej wymienione Matici. Zakleja do 15 kartonów w ciągu minuty. Konstruktorzy pomyśleli jednak o potrzebie zwiększenia tempa pracy. Aby to osiągnąć, trzeba ograniczyć ruch wykonywany przez górną głowice w przypadku zaklejania kartonów o podobnej wysokości. Zasilane pneumatycznie stanowisko ułatwia pakowania i przytrzymuje karton w trakcie napełniania, co więcej centruje go przed zaklejeniem.

Bardzo ciekawymi zastosowaniami dysponuje natomiast ostatni prezentowany przez as model, 3M Matic 800af.

maszyna 3M Matic


Jego największą wartością jest to, że pomaga zautomatyzować proces produkcyjny i redukuje do minimum obsługę przy oklejaniu opakowań o takich samych parametrach. W sposób całkowicie automatyczny zamyka też wszystkie cztery klapy kartonu. Działa z prędkością 28 sztuk na minutę.

To nie koniec zalet 3M Matic 800af. Maszyna ponadto automatycznie dopasowuje tempo pracy i to w przypadku przepełniania podajników wejściowych. To z kolei zapewnia odpowiednią jakość zamknięcia.

Wszystkie omawiane typy maszyn 3M Matic posiadają łatwo dostępny wyłącznik awaryjny.

Amerykański koncern 3M działa w Polsce od 1991 r. Posiada trzy biura regionalne. Łącznie gwarantuje pracę ponad 500 osobom. Rocznie sprzedaje 10 tys. produktów. W ubiegłym roku wartość sprzedaży, łącznie z eksportem, ale bez sprzedaży wewnątrzkoroporacyjnej, wyniosła 368,4 mln zł.

Firma jest też wiodącym dostawcą taśm i urządzeń do pakowania szerokiej gamy towarów. W jej ofercie znajdują się standardowe i specjalistyczne taśmy pakowe. W asortymencie produktowym są również m.in. maszyny do zamykania kartonów oraz maszyna do naklejania etykiet.

Czytaj więcej: Maszyny 528 Targi 1085

brak
 

Producent materiałów dla przemysłu poligraficznego i papierniczegom.in. taśmy do montażu polimerów, taśmy do łaczenia roli, folii samochodowych i okienych, BHP, systemy bezpieczeństwa, znakowania powierzchni.

Polska