Materiały opakowaniowe na targach Pakfood

Materiały opakowaniowe na…
Podczas niedawnych targów Pakfood w Poznaniu można się było zapoznać z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami opakowaniowymi dla branży spożywczej. Jednym z nich były materiały ekologiczne Ecor FPO.

Ecor FPO to owoc współpracy firm Ecor Product i Tetra Pak. Wchodzi on w skład oferty Ecor Product, ale był tworzony z wykorzystaniem pomysłów Tetra Pak.

Materiał składa się z minerałów z rodziny poliolefin związanych tworzywami sztucznymi. W składzie Ecor FPO znajduje się m.in. kreda oraz wapń. Jego rozwój wiąże się z oszczędnością zasobów naturalnych. Oto bowiem za sprawą stopniowego redukowania ilości tworzyw sztucznych w materiałach na opakowania, możliwe jest zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych źródeł takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Dzieje się tak, gdyż minerały są czystymi naturalnymi produktami, które w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych dostępne są w ogromnych ilościach.

Jak tłumaczono podczas targów zastosowanie minerałów w składzie surowcowym materiału Ecor FPO znacznie zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego i po wykorzystaniu jako materiał opakowaniowy umożliwia ponowne użycie Ecor FPO, tym razem już jako surowca wtórnego przy innej produkcji. To z kolei dodatkowo oszczędza zużywanie zasobów naturalnych.

Produkcja z Ecor FPO jest prowadzona zgodnie z podstawową zasadą procesu produkcyjnego firmy Tetra Pak i dąży do wykonania opakowań ze zwoju materiału opakowaniowego w procesie ciągłym. Jak zapewniają przedstawiciele obu firm jest to proces racjonalny, ekonomiczny i wysoce higieniczny. W warstwie środkowej Ecor FPO przeważają naturalne minerały kreda i talk, które są sklejone poliolefinami.

Ecor FPO ma wiele różnych zastosowań opakowaniowych. Stanowi bardzo dobrą barierę dla pary wodnej. Ponadto jeśli niezbędna jest wysoka barierowość dla tlenu, to można ją uzyskać poprzez dodanie kolejnej warstwy powierzchniowej. Barierowość materiału Ecor FPO jest zupełnie wystarczająca dla opakowań przeznaczonych do pasteryzowanego mleka, ale można ją też zwiększyć poprzez odpowiednie wzornictwo opakowania, barwną powierzchnię zewnętrzną lub dodanie kolejnej warstwy środkowej. Plastyczność i podatność w obróbce umożliwia nadanie opakowaniom dowolnych kształtów zgodnych z wymogami pakowanego produktu. Materiał nadaje się szczególnie do wyrobu opakowań giętkich, a także do pakowania masła, twarogów, lodów oraz produktów cukierniczych. Może być używany na istniejących maszynach pakujących. Materiał ma bardzo dobrą pamięć kształtu, nie przepuszcza wody, co sprawia, że produkt zachowuje świeżość i dobry wygląd. Wyróżnia się też bardzo dobrymi parametrami niskiej transmisji światła i pary wodnej w porównaniu z polietylenem o niskiej i wysokiej gęstości oraz z polipropylenem.

Czytaj więcej: Opakowania 1257 Targi 988

brak
 

Producent opakowań giętkich dla przemysłu spożywczego (w szczególności mleczarskiego oraz mięsnego) oraz kosmetycznego i farmaceutycznego. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno materiały tradycyjne jak i najnowsze materiały opakowaniowe przyjazne środowisku typu ECOR FPO

Polska

Stokrotka_333
Stokrotka_333

Wysłany: 2010-09-10 19:26:27

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety osoby związane z branżą spożywczą

http://www.ankietka.pl/ankieta/42965/bezpieczenstwo-zdrowotne-opakowan.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas