Megatech Industries i Unilever zaprezentowały swoje doświadczenia

Megatech Industries i Unilever…

Doświadczeniami z wykorzystania robotów współpracujących w zakładach w Polsce podzieliły się firmy z sektora motoryzacyjnego i spożywczego: Megatech Industries Tomaszów i Unilever. Argumentem skłaniającym przedsiębiorstwa do robotyzacji okazały się przede wszystkim sytuacja na rynku pracy oraz potrzeba przyspieszenia i standaryzacji procesów.

''Dzisiejsze spotkanie oraz nasze rozmowy z klientami potwierdzają, że w Polsce rośnie skala zastosowania nowych technologii produkcyjnych, takich jak roboty współpracujące. Niska gęstość robotyzacji w Polsce wskazuje, że jest to obszar o dużym potencjale w najbliższych latach. Oprócz korzyści w postaci zwiększenia efektywności procesów, firmy widzą także w cobotach możliwość rozwiązania obecnych problemów rynku pracy'' – mówi Pavel Bezucký, Area Sales Manager CEE, Universal Robots. 

Cobot UR5 w Megatech Industries

Megatech Industries to producent komponentów tapicerki samochodowej tj. podsufitek, paneli drzwiowych oraz paneli siedzeń. W zakładzie w Tomaszowie Mazowieckim firma wdrożyła cobota UR5, który realizuje dodatkowe zgrzewanie materiału na krawędziach paneli siedzeń samochodowych. Jako zalety zautomatyzowania stanowiska przy użyciu cobota, firma wskazuje m.in. zapewnienie powtarzalności punktów zgrzewów w przypadku każdej części oraz optymalny czas obróbki jednego panelu. Dodatkowym atutem wdrożonego robota współpracującego jest łatwość obsługi oraz programowania.

megatech-industries-1


Sześć cobotów UR10 w Unilever

Zakład Unilever w Katowicach specjalizuje się w pakowaniu herbaty. Zapakowane do kartonów saszetki z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. Wdrożenie robotów współpracujących jest rozważane także w innych zakładach Unilever. Zespół z Katowic pracuje także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji umożliwiającego cobotom pobieranie z palet materiałów do produkcji.

unilever-1