Messe Düsseldorf wyznacza rytm rozwoju branży tworzyw sztucznych


Messe Düsseldorf otrzymała od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii zlecenie na zorganizowanie wspólnego stoiska niemieckiego na CHINAPLAS dla 120 wystawców na 3.530 mkw. powierzchni wystawowej. Było to największe stoisko w historii targów.

Najważniejszym wydarzeniem dla całej branży tworzyw sztucznych i kauczuku w 2007 r. będą z pewnością K Düsseldorf 2007.

Są to wiodące targi branżowe, daleko wyprzedzające konkurencję. Wypromowały się jako międzynarodowo najważniejsza giełda kontaktów, nie tylko dla całej branży tworzyw i kauczuku, ale także dla zainteresowanych ekspertów z branż stosujących tworzywa.

Co trzy lata specjaliści z przemysłu samochodowego, opakowań, elektrotechniki, elektroniki i komunikacji, budownictwa, techniki medycznej oraz lotnictwa i budowy rakiet mają świetną okazję do zapoznania się z aktualnym stanem możliwości zastosowań syntetyków i kauczuku i rozpoznania trendów na przyszłość. Na K 2007 Messe Düsseldorf oczekuje się około 2900 wystawców i 200 tys. gości.


Z kolei w czeskim Brnie w ubiegłym roku po raz pierwszy odbyły się specjalistyczne targi, organizowane przez czeską spółkę córkę Messe Düsseldorf Veletrhy Brno a.s.: Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych, Kauczuku i Laminatów PLASTEX. Wzięło w nich udział 189 wystawców z 16 krajów.

Przemysł tworzyw sztucznych, kauczuku i laminatów zalicza się w Europie Wschodniej i Środkowej do branż o najwyższej dynamice rozwoju. Otwierają się tu możliwości zbytu przede wszystkim w branży opakowaniowej, w przemyśle samochodowym, budownictwie, w przemyśle maszynowym i elektrotechnice.

Czeski przemysł tworzyw sztucznych dobrze wykorzystał koniunkturę. Liczba firm przetwarzających tworzywa stale rośnie. Tylko od 1998 r. do 2003 r. liczba zatrudnionych zwiększyła się w tym sektorze z 40 tys. osób do 50 tys. Czeski przemysł tworzyw ma długą tradycję i dysponuje świetnie wyszkoloną kadrą specjalistów. Wraz z przyrostem produkcji na rynku czeskim wzrósł popyt na maszyny i urządzenia do przetwarzania tworzyw, kauczuku i laminatów. Kolejny PLASTEX odbędzie się od 13 do 16 maja 2008 r.

Najważniejszymi targami dla przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku na subkontynencie indyjskim są PLASTINDIA. Messe Düsseldorf od dawna współpracuje z Plastindia Foundation. W ubiegłym roku na PLASTINDIA 2006 pojawiło się 1290 wystawców i 90 tys. gości. Następne PLASTINDIA planowane są na rok 2009.

Messe Düsseldorf aktywna jest także na wschodzącym rynku Wietnamu. Razem z Allworld Exhibitions będzie w przyszłości organizować targi „Plastics and Rubber Vietnam“ w mieście Ho-Chi-Minh. Obie spółki podpisały już odpowiednie porozumienie.


Według aktualnego raportu People’s Daily Online wietnamscy producenci wyrobów z tworzyw sztucznych planują odnowienie bazy technologicznej, aby powiększyć swoje udziały na lukratywnych rynkach Unii Europejskiej, USA, Japonii i zaistnieć na takich potencjalnych nowych rynkach jak Afryka Południowa, Bliski Wschód i Indie.

Według danych stowarzyszenia branżowego Vietnam Plastics Association wietnamski przemysł tworzyw sztucznych w 2006 r. uzyska w eksporcie obroty rzędu 500 mln dolarów.

Czytaj więcej: Targi 1027