Na targach K 2019 Lanxess poruszy tematy nowej mobilności, urbanizacji i cyfryzacji

Na targach K 2019 Lanxess…

Na międzynarodowych targach tworzyw sztucznych i gumy K 2019 koncern Lanxess zaprezentuje szeroką ofertę. Na swoim stoisku o powierzchni 700 m kw. producent specjalistycznych środków chemicznych skupi się przede wszystkim na tematach związanych z nową mobilnością, urbanizacją i cyfryzacją. – Na całym świecie pracuje się obecnie nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie mobilności i nowoczesnymi koncepcjami urbanistycznymi. Są to ważne obszary rozwoju dla nas i naszych klientów. W tym celu stale rozwijamy zrównoważone rozwiązania materiałowe i technologie oraz koncentrujemy się na nowych możliwościach w dziedzinie digitalizacji – wyjaśnia Hubert Fink, członek zarządu Lanxess. Na targach K 2019 swoje produkty zaprezentuje w sumie sześć z jedenastu jednostek biznesowych koncernu Lanxess – High Performance Materials, Urethane Systems, Polymer Additives, Rhein Chemie, Inorganic Pigments i Advanced Industrial Intermediates.

Poliamidy i poliestry na rzecz zrównoważonej mobilności

Jednostka biznesowa High Performance Materials (HPM) skupia się na szerokiej gamie nowych produktów związanych z elektrycznymi środkami transportu. – Naszym celem w przypadku naszych materiałów jest pomoc w przebiciu się na rynku różnych typów układów napędowych związanych z mobilnością elektryczną. Koncentrujemy się na serii różnych technologii, od pojazdów hybrydowych i hybryd typu plug-in po pojazdy wyłącznie elektryczne. Nasze rozwiązania są również ukierunkowane na dodatkowe trendy mobilności, takie jak autonomiczna jazda i łączność cyfrowa – podkreśla szef HPM Michael Zobel. Nowe materiały HPM obejmują pomarańczowe, stabilizowane cieplnie mieszanki do zastosowań wysokonapięciowych, materiały zapobiegające korozji elektrycznej po zetknięciu się z częściami metalowymi pod napięciem oraz materiały bezhalogenowe, trudnopalne dla komponentów takich jak uchwyty baterii ogniw i płyty osłonowe. W dziedzinie konstrukcji lekkich Lanxess pracuje przede wszystkim nad technologią hybrydową o profilu drążonym i kompozytów termoplastycznych pod marką Tepex. – Nasz materiał kompozytowy zyskuje coraz większą renomę w dziedzinie seryjnej produkcji konstrukcji lekkich – wyjaśnia Michael Zobel.

– Na targach K 2019 zaprezentujemy niezwykle wytrzymałe siedzisko i wysoce zintegrowany pas przedni wykonane z Tepexu, które wykazują doskonałą odporność na zderzenia – dodaje Michael Zobel.

Inwestycje w system formowania rozdmuchowego

Na targach K 2019 zaprezentowane zostaną również nowe mieszanki do ekonomicznego formowania rozdmuchowego komponentów sterujących przepływem powietrza w silnikach spali¬nowych z turbodoładowaniem oraz okładziny do pojazdów napędzanych wodorem i gazem ziemnym. – W naszym centrum technicznym w Dormagen uruchomiliśmy nowoczesny system formowania rozdmuchowego i powołaliśmy globalny zespół, którego zadaniem jest opracowanie materiałów do specjalnych zastosowań – mówi Michael Zobel.

Produkty dostosowane do wzrastającej urbanizacji

W przypadku złączy i przełączników w najnowocześniejszych systemach inteligentnego domu idealnym rozwiązaniem jest mieszanka poliamidu 6 o nazwie Durethan BG60XXF. Jest to tworzywo sztuczne o bardzo niewielkiej podatności na odkształcenia, stosowane m.in. w wyłącznikach z gamy Living Now włoskiego producenta komponentów elektronicznych Bticino. Dzięki materiałowi Lanxess komponent spełnia bardzo wysokie standardy płaskości, tolerancji wymiarowej i sztywności.

Jednostka biznesowa Urethane Systems, jeden z wiodących na świecie dostawców prepolimerów poliuretanowych (PU) dostosowanych do potrzeb konkretnych klientów i zastosowań, wykorzystywanych także w elastomerach, powłokach, klejach i uszczelniaczach, na targach K 2019 skoncentruje się na technologii prepolimerów o niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych (LF). Jest ona wykorzystywana do formułowania prepolimerów PU, które zawierają mniej niż 0,1% wolnego izocyjanianu w masie i spełniają najsurowsze wymogi higieny przemysłowej. – Prepolimerów Adiprene LF nie obejmą zatem wchodzące niebawem w życie unijne ograniczenia dotyczące diizocyjanianów. Jednocześnie poprawiają one właściwości mechaniczne produktów końcowych z PU. W przyszłości będziemy oferować wszystkie produkty z gamy Adiprene LF, w tym produkty oparte na MDI, o zawartości izocyjanianu poniżej 0,1 proc. – wyjaśnia Markus Eckert, szef Urethane Systems. Najważniejszymi pozycjami prezentacji jednostki biznesowej na targach będą wagonik kolejki górskiej wyposażony w koła zabezpieczone niezwykle odporną na ścieranie i oddziaływania dynamiczne powłoką z PU na bazie Adiprene LF pPDI oraz bardzo wytrzymałe, termicznie stabilne i odporne na wilgoć koła gwiazdowe na bazie Adiprenu LF TDI do systemów przenośników i separatorów w nowoczesnych zakładach recyklingu.

Nowe środki zmniejszające palność do materiałów izolacyjnych

Jednostka biznesowa Polymer Additives (PLA) wytwarzająca dodatki polimerowe należy do grona wiodących światowych dostawców produktów, m.in. środków zmniejszających palność na bazie bromu i fosforu. Zaprezentowane zostaną dwa środki zmniejszające palność sztywnej pianki poliizocyjanurowej (PIR), które osiągnęły wyjątkowe wyniki w testach ogniowych zgodnie z normą ISO 11925-2 – oligomeryczny Levagard 2000 i reaktywny Levagard 2100.
– Ich wyróżnikiem w gronie systemów o podobnych efektach uniepalniających jest ich mała, wręcz bliska zeru lotność oraz niewielkie efekty uplastyczniające – wyjaśnił Karsten Job, szef PLA. Z kolei Emerald Innovation 3000 Lanxess to polimerowy bromowany środek zmniejszający palność ekspandowanego polistyrenu, stanowiący realną alternatywę dla heksabromo¬cyklo¬dodekanu (HBCD), który nie jest zatwierdzony do stosowania w UE.

Skuteczna ochrona przed działaniem ozonu, wzmacniająca gumę i odbijająca promieniowanie podczerwone

Podczas targów K 2019 w centrum uwagi jednostki biznesowej Advanced Industrial Intermediates znajdą się antyoksydanty i antyozonanty. Vulkazon AFS jest antyozonantem dla lateksu, kauczuku naturalnego i kauczuku syntetycznego, zapobiegającym pęknięciom spowodowanym działaniem ozonu bez powstawania plam.

Jednostka biznesowa Rhein Chemie zaprezentuje nowe koncentraty wzmacniane włóknami aramidowymi z serii Rhenogran P91-40 do produkcji technicznych wyrobów gumowych, takich jak odporne na wysokie temperatury i ścieranie trwałe elementy silikonowe, np. podkładki i uszczelki.

Jednostka biznesowa Inorganic Pigments zaprezentuje czarny pigment, który odbija podczerwoną część światła słonecznego o 20% skuteczniej niż konwencjonalne czarne pigmenty. Dachy i fasady z tworzyw sztucznych oferują wiele możliwości zastosowania w zakresie obniżaniu temperatury wewnątrz budynków.

Sztuczna inteligencja w rozwoju produktu

Celem Lanxess jest jeszcze lepsze wykorzystanie zalet technologii cyfrowych w przyszłości: poprzez cyfrowe modele biznesowe, wprowadzanie nowych technologii w całym łańcuchu wartości oraz analizę i wykorzystanie dużych ilości danych. Koncern wykorzystuje sztuczną inteligencję (SI) w celu optymalizacji receptur dla rozmiarów włókien szklanych stosowanych do wzmacniania tworzyw sztucznych. Koncern Lanxess współpracuje przy tym projekcie z Citrine Informatics, firmą zajmującą się SI mieszczącą się w Redwood City w Kalifornii. – Chcemy skrócić czas opracowywania zoptymalizowanych receptur o ponad połowę – tłumaczy Michael Zobel, szef HPM – by szybciej wprowadzać na rynek nowe, bardziej wydajne produkty.

Gospodarka o obiegu zamkniętym z udziałem wszystkich partnerów w łańcuchu wartości

Lanxess jest zaangażowana w tworzenie zamkniętych obiegów materiałowych w produkcji i stosowaniu tworzyw sztucznych. Obecnie koncern współpracuje z klientami i ich własnymi nabywcami nad zainicjowaniem projektów pilotażowych w tej dziedzinie.
– Tworzenie zamkniętych obiegów materiałów, aby w ten sposób oszczędzać zasoby, sprawdzi się tylko wtedy, gdy wszyscy partnerzy w łańcuchu wartości będą ze sobą współpracować – wyjaśnia Michael Zobel. – Jednym z naszych celów jest projektowanie tworzyw sztucznych od samego początku w taki sposób, aby można je było łatwo poddać recyklingowi.Źródło: Lanxess

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska