Najlepsze projekty chemiczne 2015 roku w Grupie PCC

Najlepsze projekty chemiczne…
Grupa Kapitałowa PCC, w której skład wchodzą m.in. największe na Dolnym Śląsku spółki chemiczne PCC Rokita i PCC Exol, rozstrzygnęła konkurs na Projekt Roku 2015. Konkurs skierowany jest do pracowników działów badawczo-rozwojowych i technologicznych, a jego celem jest wsparcie innowacyjności i rozwój nowych technologii w spółkach oraz motywowanie i nagradzanie pracowników za ich twórcze projekty badawcze.

Pierwsze miejsce otrzymał Rosulfan A, związek chemiczny stworzony przez zespół badaczy spółki PCC Exol SA. Dzięki niemu środki czystości uzyskały bardzo łagodne oddziaływanie na skórę, przy zachowaniu jednocześnie wysokich właściwości użytkowych. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, stawia PCC Exol SA na równi z czołowymi globalnymi producentami związków powierzchniowo czynnych.

Drugie miejsce zajęła PCC Prodex, spółka zależna PCC Rokita, za unikalną aplikację blokową, otrzymaną ze sztywnej pianki poliuretanowej. Wynalezienie tego produktu oznacza wypełnienie niszy na rynku budowlanym. Pianka ma zastosowanie w systemach izolacyjnych, do ocieplania budynków w postaci płyt cechujących się wysoką ognioodpornością. Dzięki zastosowaniu systemu o bardzo dobrej stabilności termicznej, w niespotykanym na rynku szerokim zakresie temperatur, stała się produktem konkurencyjnym dla innych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, takich jak wełna mineralna czy styropian.

Trzecie miejsce przypadło nowej aplikacji niskopiennych surfaktantów specjalistycznych. Dzieło pracowników PCC Exol SA to gama produktów niskopiennych, o doskonałych własnościach zwilżających, działających jako substancje wspomagające kluczowe procesy włókiennicze. Największym ich odbiorcą jest przemysł tekstylny.

Wszystkie produkty zostały opracowane według własnych koncepcji badawczych, a ich unikalny skład powoduje, że wyroby nie posiadają swoich odpowiedników wśród konkurencji. Opinie uzyskane od klientów świadczą o tym, że dorównują, a nawet przewyższają jakościowo produkty największych światowych producentów.

Ocenie złożonych projektów podlega przede wszystkim innowacyjność rozwiązań, ale także duże znaczenie ma efektywność finansowa, gwarancja braku zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz wpływ rozwiązań na bezpieczeństwo. Innowacyjne projekty przynoszą firmie wymierne korzyści - w ostatnich 5 latach zgłoszone projekty przyniosły Grupie Kapitałowej PCC marże na poziomie prawie 150 mln zł.

Nagrody w konkursie Projekt Roku po raz szósty wręczone zostały na uroczystej gali we Wrocławiu. Po raz pierwszy w tym roku przyznane zostały również nagrody w kategoriach Badacz roku i Optymalizacja roku.


Prawie 1000 produktów i formulacji chemicznych
 

Prawie 1000 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4