Nowe Audi oparte na technologiach tworzywowych

Nowe Audi oparte na technologiach… Nowy model samochodu koncernu Audi oparto na innowacyjnych rozwiązaniach czerpiących z branży tworzyw sztucznych.

Model A3 Sportback pojawi się na rynku w przyszłym roku. Jak zapowiada producent, samochód będzie napędzany gazem ziemnym w postaci sprężonej lub też wytwarzanym przez Audi e-gazem. Auto zużywać ma 3,6 kg gazu ziemnego lub e-gazu na 100 km. E-gaz to paliwo nad wytwarzaniem którego prowadzone są prace w ramach projektu Audi e-gas project. Nowy model połączy w sobie w pionierski sposób ekologię, ekonomię i najbardziej zaawansowane technologie.

Zgodnie ze stosowaną przez Audi zasadą ultralekkiej konstrukcji, zbiorniki wykonane powstaną z kompozytów tworzyw sztucznych. Pozwolą one na zatankowanie gazu pod ciśnieniem do 200 barów i będą ważyć niemal trzy czwarte mniej niż tradycyjne zbiorniki. Oznacza to, że każdy z nich ma być o ok. 27 kg lżejszy. Ich obudowa składa się z nowatorskiego połączenia kilku warstw. Wewnętrzną warstwę tworzy nieprzepuszczające gazu tworzywo poliamidowe dostarczone przez BASF. Druga warstwa, wykonana z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym zapewnia możliwie najwyższą wytrzymałość. Trzecia warstwa z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, skutecznie chroni bak przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Jako środek wiążący obydwa włókna użyto żywicy epoksydowej o dużej wytrzymałości.

Czytaj więcej: