Nowe masterbacze oparte na nośniku polimerowym w postaci twardego PVC

Nowe masterbacze oparte na… Firma Chemiz wprowadziła do swojej oferty masterbacze Vynacol. Do tej pory masterbacze oparte na nośniku polimerowym w postaci twardego PVC, właściwym do zastosowania ich w aplikacjach wymagających dużej ilości pigmentów, nie były dostępne na rynku polskim.

Mikrogranulat Vynacol ma postać kulek o wielkości około 1 mm przez co jest dostosowany do użycia w przetwórstwie z dryblendu PVC. Wielkość cząsteczek mikrogranulatu jest zbliżona do ziarenek dryblendu, co sprawia, że napełnienie mieszanki jest znacznie lepsze niż przy użyciu masterbaczy tradycyjnej wielkości. To z kolei prowadzi do lepszej homogenizacji. Ze względu na unikalny skład Vynacol może charakteryzować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i promienie UV nawet do 15 lat.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady zastosowania tego mikrogranulatu, to warto wiedzieć, że najwięksi przetwórcy polichlorku winylu wykorzystują głownie rozwiązania oparte na suchych mieszankach, a nie na granulowanych compoundach polimeru. Jest to korzystniejsze pod względem finansowym, a także zapewnia lepszą optymalizację procesu produkcyjnego i poprawia wydajność produkcji.

Jednakże w przypadku produkcji elementów barwionych nie bez znaczenia jest to w jaki sposób do tworzywa i jednocześnie samego procesu wprowadza się kolorant. I właśnie masterbacze Vynacol eliminują ten problem, umożliwiając jednoczesny wzrost wydajności i jakości produkowanych elementów.

Zapewniają one równomierną dystrybucję jak również dobre nasączenie polimeru, a właściwe mieszanie przynosi dodatkową optymalizację procesu. Jednak postać suchego proszku nie jest optymalną formą do mieszania z materiałami w postaci granulatu. Dzieje się tak ze względu na różnice w wielkości ziarna i tendencje do rozseparowywania cząstek w trakcie ich dozowania do masy stopionego polimeru.

Wprowadzona nowość bazuje na opatentowanej technologii produkcji z wykorzystaniem nieplastyfikowanego PVC. Dzięki temu barwienie jest znacznie łatwiejsze. Uniwersalne masterbacze oraz koncentraty barwiące oparte na nośnikach specyficznych dla miękkiego PVC są dostępne na rynku od wielu lat, ale zawsze istniały trudności z właściwym ich stosowaniem w twardym polichlorku winylu. Było tak z powodu różnic we właściwościach przetwórczych.

Pamiętać bowiem należy, że PVC mimo swoich wszechstronnych zastosowań jest niezwykle czuły termicznie w fazie stopionej. Jego przetwórcy zawsze chcieli we właściwy sposób dobrać odpowiedni typ PVC zarówno do ich procesu przetwórczego jak i finalnej aplikacji. W konsekwencji takiego podejścia na rynku istnieje tysiące formulacji PVC. Wszystkie one cechują się różną zawartością środków pomocniczych jak i ilością procesów przetwórczych, w których zostały otrzymane.

Czytaj więcej:
Barwniki 108
Nowości 300