Nowe tworzywa zwiększą komfort podróży autem

Nowe tworzywa zwiększą komfort… Wnętrza samochodów to przestrzeń, wobec której konsumenci mają szczególne wymagania - oczekują komfortu porównywalnego z wnętrzem domu, a także najnowszych rozwiązań technicznych oraz wysokiej funkcjonalności. Podczas targów K 2013 Bayer MaterialScience zaprezentuje szereg rozwiązań opartych na poliwęglanach, które odpowiadają wymaganiom odbiorców, a jednocześnie wychodzą naprzeciw tendencji do ograniczenia kosztów produkcji.

Jednym z przykładów są nowoczesne wyświetlacze o homogenicznej, trójwymiarowej powierzchni, zapewniające ostrość i jasność obrazu. Taki efekt został osiągnięty dzięki technologii tylnej projekcji, w której światło przepuszczane jest przez folię na wyświetlacz. Do tego zastosowania firma Bayer MaterialScience wyprodukowała specjalną folię poliwęglanową Makrofol RP. W stanie wyłączonym, widoczna jet jedynie elegancka, matowa powierzchnia o czarnej barwie. Wąskie, wysuwające się elementy widoczne są jedynie po włączeniu, co odpowiada obecnemu trendowi w zakresie przekazywania informacji. Kierowca nie jest rozpraszany przez żadne dodatkowe elementy.

- Ta technologia otwiera zupełnie nową jakość w zakresie przekazywania informacji kierowcom - mówi Dirk Pophusen z firmy Bayer MaterialScience.

W rozwiązaniu tym wykorzystywane są także dwa inne materiały poliwęglanowe, Bayblend i Makrolon LED - ten ostatni specjalnie zaprojektowany z myślą o zastosowaniach oświetleniowych. Obydwa odgrywają także kluczową rolę w produkcji powlekanych materiałów transmitujących światło. W tym celu może być używane zarówno tworzywo Makrolon LED2245, jak i oczyszczona odmiana materiału Bayblend. Tworzywa przewodzące są zatopione w powłokach poliuretanowych - do ich produkcji Bayer MaterialScience używa tworzyw Desmodur i Desmophen. Dzięki odpowiedniej technologii produkcji wytwarzanie powlekanych elementów transmitujących światło odbywa się w jednym procesie, w którym stosuje się formowanie wtryskowe oraz technologię RIM. Podczas targów K Bayer MaterialScience zaprezentuje produkcję tego typu elementów wraz z firmą KraussMaffei za pomocą technologii ColorForm.

Bayer MaterialScience


Poliwęglany firmy Bayer mogą być także używane do produkcji elementów dekoracyjnych deski rozdzielczej. Takie rozwiązania zaprezentuje w Düsseldorfie wraz z firmą Gerhardi, która opracowała zmienną formę o szerokim zakresie powierzchni. Dzięki temu produkowane mogą być elementy o powierzchniach matowych bądź błyszczących, o atrakcyjnych odcieniach z wysokim połyskiem, powlekane lub metalizowane. Tworzywo Bayblend PG może być w ten sposób stosowane z galwanizowanymi strukturami chromowymi. Warianty wzornictwa obejmują m.in. trójwymiarowe grawerowanie laserowe umożliwiające osiągnięcie różnego stopnia połysku. Z kolei tworzywo Bayblend HG szczególnie dobrze nadaje się do produkowania elementów o wysokiej jakości, przy zachowaniu niskiej ceny.

Czytaj więcej:
Taśmy 15