Nowość na rynku maszyn do napełniania opakowań kartonowych

Nowość na rynku maszyn do… Firma Tetra Pak wprowadziła na rynek maszynę napełniającą, która do sterylizacji materiału opakowaniowego zamiast nadtlenku wodoru wykorzystuje wiązki elektronów. Platforma Tetra Pak E3, zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Fispal Tecnologia w Sao Paulo w Brazylii, oferuje swoim użytkownikom wiele korzyści, w tym możliwość napełniania do 40 tys. opakowań w ciągu godziny. W porównaniu do obecnie wykorzystywanej linii Tetra Pak A3/Speed, platforma Tetra Pak E3 pozwoli na zmniejszenie kosztów produkcji, zwiększenie jej elastyczności oraz będzie miała mniejszy wpływ na środowisko.

Sercem nowej maszyny napełniającej jest technologia sterylizacji eBeam, która została stworzona przez Tetra Pak przy współpracy z COMET, światowym liderem w obszarze technologii wysokoprądowych oraz wysokopróżniowych. Proces sterylizacji przebiega poprzez kontrolowane skierowanie wiązki elektronów na powierzchnię materiału opakowaniowego, przechodzącego przez maszynę napełniającą. W efekcie obecne na materiale opakowaniowym bakterie oraz mikroorganizmy zostają usunięte.

- Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie - powiedział Charles Brand z firmy Tetra Pak. - Tetra Pak E3 to nie tylko korzystny wybór ze względu na koszty i parametry środowiskowe, ale także zwiastun nadejścia nowej ery w świecie kartonowych opakowań do żywności. Jest to olbrzymi krok naprzód w kwestii wydajności i efektywności linii napełniających.

Tetra Pak


Wprowadzenie technologii eBeam w miejsce stosowania nadtlenku wodoru w procesie sterylizacji przyspieszyło proces napełniania kartonów. Dzięki eBeam proces napełniania może osiągnąć, w przypadku opakowań o małej pojemności, wydajność rzędu 40 tys. sztuk na godzinę, czyli 11 opakowań na sekundę. Testy wykazały, że zwiększenie wydajności pozwala producentom na zmniejszenie kosztów produkcji o 20 proc.

Odejście od nadtlenku wodoru jako środka do sterylizacji opakowań polepszyło także parametry środowiskowe linii napełniających – łatwiejszy jest recykling wody, mniejsze zużycie energii oraz ilość generowanych odpadów.

Modułowa budowa platformy Tetra Pak E3 to także większa elastyczność produkcji. Przy pomocy systemu eBeam zainstalowanego w maszynie napełniającej Tetra Pak E3/CompactFlex producenci mogą wytwarzać zarówno produkty pasteryzowane, jak i te o wydłużonym terminie przydatności do spożycia (ESL).

Platforma Tetra Pak E3, zaprezentowana podczas targów Fispal, przeszła już pomyślne testy u wiodących producentów produktów mleczarskich na całym świecie, w tym w mleczarni Rajo, lidera branży na rynku słowackim. W latach 2011-2014 firma Rajo wyprodukowała przy użyciu maszyny napełniającej Tetra Pak A3/Speed wykorzystującej nowy system sterylizacji eBeam 110 milionów opakowań mleka UHT w kartonach Tetra Brik Aseptic 1000 Slim.

- Innowacyjność jest jednym z filarów strategii Rajo - mówi Peter Novorol’nik, przedstawiciel firmy. - Jesteśmy liderem w każdym segmencie słowackiego rynku, w którym działamy. Nie chodzi tu jednak tylko o nowe produkty. Skupiamy się także na innowacjach w zakresie kontrolowania kosztów produkcji. Dziś możemy stwierdzić, że nowa technologia eBeam ma potencjał, który pozwoli nam jeszcze efektywniej działać. System ten pozwala na oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia nadtlenku wodoru. Do wysterylizowania miliona opakowań zużywa się 300 litrów tej substancji, widać więc, że to duża oszczędność

Platforma Tetra Pak E3/Speed w sprzedaży pojawi się w 2016 roku. Urządzenie służy do produkcji opakowań Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką LightCap 30 i osiąga wydajność 15 tys. sztuk na godzinę. Tetra Pak, bazując na obecnie zaprezentowanym modelu, planuje stworzyć trzy inne wersje tej platformy: Tetra Pak E3/CompactFlex Extended Shelf Life, Tetra Pak E3/Speed Portion Packages oraz Tetra Pak E3/Flex Extended Shelf Life.

Tetra Pak


Czytaj więcej:
Karton 33