Nowości technologiczne Sumitomo (SHI) Demag

Nowości technologiczne Sumitomo… Premierą targową zaprezentowaną przez Sumitomo (SHI) Demag była hybrydowa wtryskarka do produkcji opakowań, stanowiąca rozwiązanie pośrednie między tradycyjnymi maszynami hydraulicznymi a zaawansowanymi wtryskarkami o bardzo krótkim czasie cyklu. W przypadku wtryskarki Systec SP 280, przeznaczonej m.in. do produkcji wiaderek dekorowanych przy użyciu technologii IML, czas cyklu wynosi od 4 do 12 sekund.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym we wtryskarce Systec jest możliwość płynnej zmiany koloru produkowanych elementów dzięki systemowi activeColourChange. Układ dozowania płynnego barwnika pozwala na szybką zmianę do pięciu kolorów bez konieczności zatrzymywania maszyny.

Inną przedstawioną podczas targów propozycją firmy była hybrydowa maszyna z serii El-Exis o sile zamykania 420 ton. Maszyna produkowała zamknięcia do butelek PET 29/25 mm, przy użyciu 96-gniazdowej formy francuskiego producenta Plastisud. Maszyna charakteryzuje się dużą wydajnością, sięgającą 3 tys. sztuk zakrętek na minutę. Linia produkcyjna wyposażona była w system kontroli jakości zakrętek IMD.

Na osobną uwagę zasługują dwie technologie, które umożliwiają otrzymanie detali wysokiej jakości. Pierwsza z nich to technologia activeFlowBalance, pozwalająca na balansowanie ciśnienia w gniazdach formy. Rozwiązanie zastosowane we wtryskarce IntElect 100 jest szczególnie przydatne w formach familijnych, gdzie drogi płynięcia detali są różne. Po wtrysku ślimak zatrzymuje się na pewien czas, a ciśnienie w gniazdach formy jest balansowane, co pozwala na lepsze wypełnienie gniazd, a tym samym - otrzymanie detalu o wyższej jakości.

Drugim ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest zastosowanie układu plastyfikującego SL, w którym nie występuje strefa kompresji. Technologia znajduje zastosowanie w przetwórstwie takich tworzyw, jak PC czy PMMA, gdzie ominięcie strefy kompresji pozwala na uniknięcie defektów detali - czarnych punktów czy przypaleń, które mogą pojawić się w strefie kompresji ślimaka.

Więcej o najnowszych rozwiązaniach firmy opowiada w naszym materiale wideo Tomasz Tybura z Demag Plastics Group.


Czytaj więcej:
Targi 1280