Nowości w branży wtryskarek na targach Plastpol

Na Plastpolu uwagę zapewne przyciągnie bardzo kompaktowa konstrukcja gniazda produkcyjnego. Umieszczony centralnie robot easix odpowiada za wszystkie manipulacje wkładami formy i detalami, za znakowanie detali wtryskowych i ich montaż oraz za wydawanie suwmiarek. Wtryskarka, stacja chwytaka i wkładów formy, drukarka laserowa, instalację montażową i system transportowy są tymczasem rozmieszczone gwiaździście wokół robota. Na ergonomię rozmieszczenia poszczególnych elementów pozytywnie wpływa między innymi bezkolumnowa jednostka zamykania wtryskarki e-motion TL. Nieograniczony dostęp do obszaru formy pozwala robotowi na nieograniczony ruch do pozycji bardzo blisko jednostki zamykania.

Produkcja gotowych do sprzedaży pokrywek w technice one shot

Na przykładzie produkcji gotowych do sprzedaży pokrywek wiader w technice one shot, Engel udowodni, że koncepcje IML można realizować ekonomicznie nawet w krótkich seriach. W tym celu Engel łączy wtryskarkę e-motion 740/220 wyposażoną w robot liniowy viper 20 z IML uni-Line od gdyńskiej firmy TMA Automation. Robot viper pobiera z gniazda IML etykietę, umieszcza ją w formie wtryskarki, jednocześnie wyjmuje ostatnio wykonany detal i przekazuje go ponownie do uni-Line w celu wydania. Dzięki ustandaryzowanej koncepcji instalacji integracja kompaktowego gniazda IML jest bardzo prosta. W krótkim czasie wtryskarkę można elastycznie przezbroić na potrzeby innych zadań - z In-Mould-Labeling lub bez IML. W ten sposób IML staje się atrakcyjne przy projektowaniu procesów również w zastosowaniach spoza segmentu szybkobieżnego.
TMA Automation to firma wyspecjalizowana w automatyzacji procesów typu IML i downstream, takich jak montaż, zapewnienie jakości i paletyzacja poza obszarem szybkobieżnym. Jako generalny wykonawca Engel przejmuje od swoich klientów kwestie ustaleń z partnerami od automatyzacji i dostarcza z jednego źródła kompletne gniazdo produkcyjne. Również to podnosi wydajność, gdyż mniej interfejsów często oznacza szybszą konfigurację.

Wydajna precyzja w procesach wielokomponentowych z użyciem silikonu

Konkurencyjna produkcja uszczelek płaskich i oringów - to atut Engel flexseal. Podczas targów Plastpol wyjątkowo kompaktowa wtryskarka serwohydrauliczna udowodni, że jest w stanie połączyć maksymalną wydajność , skuteczność i precyzję również w procesach wielokomponentowych z użyciem elastomerów i termoplastów. Podczas targów, na wtryskarce Engel flexseal 500/300 o sile zwarcia 3000 kN, będą obtryskiwane twardym silikonem (HTV) inserty z PBT. Jakość dwukomponentowych membran będzie kontrolowana, bezpośrednio po wytworzeniu, z użyciem systemu kontroli wizyjnej. Engel dostarcza w tym celu w pełni zintegrowane, systemowe rozwiązanie. Do grona partnerów zaliczają się producent materiałów: Mesgo (Gorlago, Włochy), producenci form ORP Stampi (Viadanica, Włochy) oraz Giasini (Grassobbio, Włochy) oraz Proplast Plastic Innovation Pole (Rivalta Scrivia, Włochy), odpowiadający za CAD design.

Materiał będzie podawał zaprojektowany i wyprodukowany przez Engel lej obrotowy ze ślimakiem roto feeder. Lej obrotowy z przeciwbieżnym ślimakiem stale transportuje twardy silikon bez pęcherzy powietrza i ze stałym ciśnieniem, dbając w ten sposób o bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa procesu.

Detale są przenoszone przez robota przegubowy Engel easix, który w tym przypadku działa z manipulatorem Anyfeeder z firmy Asyril (Villaz-St-Pierre, Szwajcaria). Wtryskarka flexiseal została dostosowana specjalnie do wymagań producentów oringów i uszczelek płaskich. Można ją stosować do wszystkich popularnych mieszanek gum i silikonów, a dzięki poziomej konstrukcji maszyny ze ślimakowym agregatem wtryskowym gwarantuje w tych zastosowaniach uzyskanie bardzo wysokiej precyzji produkcji, gdy wymagana jest mała i średnia masa wtrysku. Flexiseal umożliwia także całkowicie automatyczną produkcję przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów szczotkowych.

Wittmann Battenfeld

Polska, w której branża przetwórstwa tworzyw sztucznych ma się bardzo dobrze niestety nie posiada rodzimego producenta wtryskarek. Tym bardziej możemy z zazdrością zerkać na maleńką Austrię, z której pochodzą aż dwaj światowi potentaci w zakresie budowy takich maszyn.

Wittmann Battenfeld, drugi z austriackich producentów maszyn do formowania wtryskowego, zaprezentuje w tym roku dwie wtryskarki. Na pokazywanej po raz pierwszy w Polsce elektrycznej maszynie szybkobieżnej EcoPowerXpress 160/1100+ firma zaprezentuje produkcję opakowań w technologii IML. Na targach Plastpol będzie można zobaczyć kompletną komórkę produkcyjną stworzoną w całości przez firmę. Na czterogniazdowej formie będzie prowadzona produkcja pokrywek z PP w czasie cyklu wynoszącego 3 sekundy System IML oparty będzie o jednoosiowego robota nowej generacji Wittmann W837.

Prezentowana wtryskarka wyposażona będzie w Central Monitoring System CMS, który będzie nadzorował stan techniczny wszystkich istotnych podzespołów maszyny. System CMS pozwala na racjonalizację prac związanych z przeglądami i remontami maszyn. Daje szansę na zaplanowanie potrzebnych prac i wykonanie ich w terminach rzeczywiście wymaganych stanem wtryskarki.

Wittmann Battenfeld VPower 160/750

Absolutną nowością będzie prezentacja wtryskarki pionowej Wittmann Battenfeld VPower 160/750. Prezentowany model jest pierwszym z przedstawicieli nowej serii maszyn VPower. Wtryskarki pionowe są dedykowane do specjalnych aplikacji i nie są stosowane powszechnie przez wszystkich przetwórców, ale Polska jest sporym rynkiem dla tego typu konstrukcji. Dlatego też producent z Kotingbrunn położonego w Dolnej Austrii zdecydował się na prezentację na targach Plastpol swojej nowej konstrukcji.

W konstrukcji VPower zastosowano nową koncepcję rozdzielacza mediów dla połówek form mocowanych na stole obrotowym. Użytkownicy maszyn pionowych znają problemy ograniczające ilość dostępnych mediów dla form. W nowej konstrukcji znacząco zwiększono możliwość wyprowadzania zarówno przyłączy dla rdzeni, obiegów termostatowania jak i chłodzenia. Prezentując VPower Wittmann Battenfeld liczy na zainteresowanie nie tylko firm użytkujących wtryskarki pionowe. Austriacy wyrażają nadzieję, że poziom techniczny prezentowanej konstrukcji zrobi wrażenie na wszystkich gościach odwiedzających targi Plastpol.

wittmann-battenfeld-vpower-160
Wittmann Battenfeld VPower 160

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Firma prowadzi sprzedaż, serwis wtryskarek, peryferii oraz robotów z Azji. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim producentów wtryskarek HWA CHIN (seria ATEC) oraz YIZUMI, peryferii TOPSTAR, robotów BORUNTE

Polska

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Sprawdź największe atuty marki NTQ s.c.: układy plastyfikujące, optymalizacja i wdrażanie projektów, profesjonalne doradztwo techniczne i serwis

Polska

Reportaże

Forum