Nowy poliamid 66 do przewodów komory silnika

Nowy poliamid 66 do przewodów… Technologie wtrysku gazowego i wodnego (ang. gas injection technology – GIT i water injection technology – WIT) to typowe technologie wykorzystywane w procesach produkcji przewodów stosowanych w komorach silników samochodowych. Najnowszym wkładem firmy LANXESS w rozwój tego segmentu jest tworzywo sztuczne Durethan TP 424-009 (które w przyszłości będzie się nazywać Durethan AKV HR DUS 30 G 023). Zoptymalizowany poliamid 66 jest idealnym rozwiązaniem dla tych części silnika, które posiadają puste przestrzenie o dużych przekrojach przewodów i skomplikowanej geometrii, a także zawierają liczne rozgałęzienia, elementy ustawione pod dużym kątem i spłaszczone przekroje.

„Zoptymalizowaliśmy jego właściwości reologiczne i Zacho¬wanie podczas zastygania – udało się tym samym zagwarantować, że na zewnętrznej powierzchni wytwarzanych elementów nie powstaną żadne drobne zmarszczki czy bruzdy. W najgorszym przypadku takie niedoskonałości mogą być nawet przyczyną przecieków” – wyjaśnia Günter Margrad, specjalista ds. rozwoju produktu (LANXESS). Materiał ten był już wykorzystywany do produkcji serii elementów z wykorzystaniem metod wtryskowych typu GIT i WIT. Potencjalne zastosowania obejmują części takie jak prowadnica bagnetu olejowego, przewody płynu chłodzącego oraz przewody paliwowe i kolektory.

Materiał stabilizowany hydrolitycznie zawiera w 30% swojej masy specjalne wzmocnienia z włókna szklanego i wyjątkowe dodatki dostosowane do potrzeb procesu technologicznego wtrysków gazowych i wodnych. Gwarantuje to większą gładkość wewnętrznej powierzchni produkowanych części w przypadku porównywalnych części z poliamidu 66 ze standardowymi wzmocnieniami z włókien szklanych i innych dodatków. „Klienci odnoszą duże korzyści z faktu, że firma LANXESS jest jednym z wiodących producentów włókien szklanych w Europie. Dzięki temu nasza firma jest w stanie tworzyć rozwiązania z zakresu włókien szklanych, które są dostosowane do potrzeb konkretnego produktu” – zauważa Günter Margrad.

Nowe materiały termoplastyczne wykazują doskonałe właściwości wypornościowe zarówno względem wody (WIT), jak i gazu (GIT). Łatwość recyklingu stanowi kolejną zaletę poliamidu 66. W procesie produkcji nadmiar materiału może zostać zmielony i ponownie przetworzony – albo przez dodanie z powrotem do materiału pierwotnego, albo wykorzystany procesie produkcji innych części. Nie wpływa to znacząco na jego właściwości mechaniczne.

Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A

Reportaże

Forum