O tworzywach na konferencji branżowej w Bydgoszczy

O tworzywach na konferencji… W dniach 22-23 listopada br. w Bydgoszczy odbyła się konferencja branżowa „Innowacyjne technologie i materiały w przetwórstwie tworzyw sztucznych”. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki.

Konferencja zgromadziła blisko 80 gości, którzy mogli wysłuchać interesujących wykładów dotyczących wytłaczania i wtrysku tworzyw sztucznych, a także uczestniczyć w praktycznych pokazach maszyn i urządzeń w Laboratorium Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Pierwszego dnia zgromadzonych gości przywitali: Tadeusz Konek, członek zarządu Stowarzyszenia Bydgoski Klaster Przemysłowy i współwłaściciel firmy KONEK PSN oraz Janusz Nowastowski, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki.

PIGE / Bydgoski Klaster Przemysłowy


Następnie przyszedł czas na prezentacje. Na początek Łukasz Zatorski, Michał Rawecki i Dawid Sztuczka-Starosta z firmy 3D Team zaprezentowali zautomatyzowane systemy służące do pomiarów 3D znajdujące zastosowanie w branży narzędziowej. Dzięki systemom pomiarowym 3D można dokładnie przeanalizować konkretny produkt, sprawdzić jego jakość oraz znaleźć ewentualne braki. Z kolei inżynieria odwrotna umożliwia tworzenie modeli 3D, dokumentacji technicznej 2D oraz naprawę i modyfikację modeli CAD.

3d team


Heikki Saastamoinen z firmy Maillefer Extrusion, swoje wystąpienie poświęcił kwestiom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zwrócił on uwagę na postępującą urbanizację i związane z tym powstające w budynkach liczne sieci przewodów. Ważne jest, aby już w procesie ich produkcji zastosować odpowiednie środki, które ograniczą ich palność. Producenci kabli są dziś zobligowani do produkcji przewodów zasilających, telekomunikacyjnych i sygnałowych, przeznaczonych do trwałego zainstalowania w obiektach budowlanych o określonej odporności pożarowej, zgodnie z dyrektywą unijną CPR (Construction Products Regulation). Klasyfikacja ta oparta jest na parametrach związanych z rozprzestrzenianiem się płomienia, całkowitym wydzielaniu i szybkością uwalniania ciepła, wskaźniku szybkości wzrostu ognia, całkowitej ilości i szybkości powstawania dymu, gdzie klasa A wskazuje na niepalność produktu, a klasa E dotyczy produktów łatwopalnych. Są też klasy określające zachowanie się tworzywa w czasie spalania: niekapiące, samogasnące oraz intensywnie dymiące.

Heikki Saastamoinen z firmy Maillefer Extrusion


Zastosowana izolacja, wypełnienie czy masa okładzinowa kabla moją duży wpływ na poziom rozprzestrzeniania się pożaru. Z pomocą przychodzą tu materiały HFFR (Halogen Free Flame Retardand), czyli bezhalogenowe mieszanki nierozprzestrzeniające płomienia. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia do minimum. Jednakże mieszanki HFFR są bardzo wymagające w przetwórstwie. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry ich przetwarzania, takie jak: temperatura uplastyczniania masy, czas, moment obrotowy silnika wytłaczarki oraz poziom ciśnienia.

Pozostając w temacie uniepalniania dr inż. Jolanta Szlachta z firmy Polimarky przedstawiła przebieg procesu spalania tworzyw sztucznych oraz wskazała miejsca przerwania cyklu przy zastosowaniu odpowiednich dodatków zmniejszających palność. Możemy tu wyróżnić związki halogenowe, które dezaktywują rodniki podtrzymujące palenie, ale przy tym wywołują duże zadymienie wydzielając jednocześnie toksyczne gazy. Dużo bezpieczniejsze są związki oparte na fosforze, jak również wodorotlenki nieorganiczne, które cechuje niska toksyczność i korozyjność oraz które zmniejszają emisję dymu. Mieszanki tworzyw sztucznych, które wytwarza firma Polimarky, stanowią odpowiedź na wymagania normy CPR. Wśród nich szczególne miejsce zajmują termoplastyczne bezhalogenowe mieszanki kablowe powłokowe i izolacyjne (do1kV) Reslen REF, które można stosować przy produkcji kabli i przewodów nierozprzestrzeniających płomienia.

Jolanta Szlachta z firmy Polimarky


O bezhalogenowych termoplastach i ich zastosowaniu w przemyśle kablowym mówił też Sebastian Kahmann z firmy Melos GmbH. Przedstawił liczne testy porównawcze ukazujące jak ważne jest stosowanie uniepalnionych mieszanek przy produkcji różnych rodzajów kabli i jak drastycznie dzięki nim spada możliwość rozprzestrzeniania się ognia i poziom zadymienia. W drugiej części swojego wystąpienia przedstawił termoplasty bezhalogenowe do zastosowań w aplikacjach narażonych na skrajne temperatury od -70 do +150 st.C (od statków pływających po lodowatych wodach Arktyki po platformy naftowe).

Sebastian Kahmann z firmy Melos GmbH

brak
 

Modyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku i wytłaczania, uniepalniane, blendy polimerowe, bezhalogenowe mieszanki kablowe, polipropyleny Reslen, usługi przetłoczenia, prace badawczo-rozwojowe

Polska